Drejt Punës

Drejt Punës

 • Kthim në ‘shtëpi’ pas 33 vitesh, emigranti kthen shtëpinë e të parëve bujtinë në Berat: Në Como të Italisë mësova zanatin e kuzhinierit!

  ‘Punën e kemi të sigurt’, të rinjtë zgjedhin shkollën e mesme profesionale të Rubikut, me eksperiencë 55-vjeçare!

  Rritet interesi për arsimin profesional në Vlorë, 60% e nxënësve punësohen që në bankat e shkollës! Informatika më e preferuara

  Giosue Fiori, veterineri me origjinë italiane rritur në Lezhë! 25-vjeçari: Pasioni për kafshët më nxiti të bëhem veteriner! Shqipëria është vendi im, jam i martuar e do jetoj këtu

  PERSONAZH/ 44 vite punë, Hetem Xhelaj mban ‘gjallë’ zanatin e Kovaçit në Shqipëri: Ma trashëgoi babai, peng që s'ua mësova fëmijëve

  SPECIALE/ Me ujë, sapun e gjilpërë, tradita e punimit të shajakut në Kukës

  PERSONAZH/ Drugdhendësi që ruan traditën e familjes prej moshës 11-vjeçare! Kërraj: Realizova Kalin e Qyqes, më frymëzon natyra

  SPECIALE/ Drugdhendësi më i ri në Maliq, ruan traditën e familjes

  Hate Ora, artizanja kuksiane punon qilima për të huajt: Ka shumë interes nga turistët gjermanë dhe italianë

  Lindi në Itali, i riu shqiptar kthehet në Berat: Shtëpinë e stërgjyshërve e shndërrova në restorant, s’ka më mirë se të kontribuosh në vendin tënd

  Axhustatori nga Kukësi, një jetë me saldime e stukime: Dhimbje për rininë që nuk duan zanatet! I kënaqur që ia mësova djalit tim

  Emanuela, nga ekuacionet tek tradita e endjes në tezgjah! 21-vjeçarja nga Dajçi mesazh rinisë: Përkushtojuni traditës

  PERSONAZH/ Report Tv sjell historinë e këpucarit më të vjetër të Sarandës: Të rinjtë nuk e duan këtë zanat, pengu im që s’ia mësova djalit

  Historia frymëzuese e shkencëtares shqiptare që po korr sukses në SHBA, ja zbulimet që ka bërë

  Njihuni me 39-vjeçarin nga Zadrima që mbarështon 40 mijë shpendë në vit: Në fillim më shihnin me përbuzje! Synoj të hak një kompleks

  Ikmet Mino, mjeshtri i vozave të drurit në Këlcyrë: Qeveria duhet të mbështesë artizanët e rinj që tradita më mos zhduket

  Qani Berati 49 vite duke lustruar këpucë në Tiranë: Nuk heq dorë! E quaj veten piktor, me këtë zanat mbaj familjen! Më vjen keq që nuk e trashëgova

  Një fermë kërminjsh në Vlorë, Daniel Xhavara rikthehet në atdhe pas 32 vitesh: Investim 50 mijë euro, i eksportoj në Itali

  Selenicë/ 76-vjeçari Mitat Hadëraj, blegtori që ngriti fermë model: Nxjerr 400 mijë lekë/muaj të ardhura në muaj! Të na ndihmojë shteti për investim në stalla

  45 vite këpucar, 61-vjeçari nga Dibra: Zanati më jep lumturi! S’të bën pasanik, po s‘të lë pa lekë

  Speciale/ Të rinj që ikin, politika që përplaset dhe shembuj shprese! Sipërmarrëset që lanë Evropën dhe u kthyen në Shqipëri: Puna shpërblen

  Bie çmimi i vajit të ullirit në Elbasan, ankohen fermerët e Dumresë: Tallen me ne, na i kërkojnë me çmimin e vajit të lulediellit

  Hyjnë në treg frutat ekzotike në Divjakë, fermeri: Kur e nisëm nuk patëm sukses por tani kemi kërkesa të mëdha, e dimë ç’kërkon tregu

  Shkodrani, krijon nënshartesën e parë të shegës “Pjered One” në Itali

  Një jetë me bagëti në livadhet e Novosejës, historia e rrallë e gjyshes çobane 80-vjeçare! Nënë Hidja: ‘Sa e kam bo jetën jam marrë me to, s’pranova shkollën e lartë’

  Ia ‘trashëgoi’ i ati, historia e 18-vjeçarit nga Berati që punon si hidraulik: Është punë e bukur, kur e ke pasion

  Produktet bio shqiptare në panairin e Torinos ‘Slow Food’, shqiptarët mes 1 mijë fermerëve nga 165 vende të botës

  Mesila Doda: Opozitë e përçarë dhe politikë e bashkuar me krimin, ky është realiteti sot! T’i rikthehemi normalitetit

  Tiranë/ Historia e 82-vjeçarit që punon këpucar edhe pse ka 22 vite që ka dalë në pension: E dua punën! Të rinjtë dembelë, rrinë kafeneve

  Rritet interesi i të rinjve për arsimin profesional në Lezhë, dega më e kërkuar Hoteleri-Turizëm

  PERSONAZH/ Një ditë më Festim Bacllarin, efektivi i patrullës së Përgjithshme në Fier, 35 vite në ruajtje të rendit e sigurisë

  16-vjeçari krijon shkallë lëvizëse me Bluetooth

  Hapet panairi i mjeteve elektro-teknike në Durrës

  SPECIALE/ Si universitetet japin diploma si ‘biletë avioni’, të rinjtë zgjedhin të punojnë jashtë! Kurset profesionale më shumë hapësira për tu integruar në tregun e punës sa Bachelor

  'Kodimi' që në klasë të parë, Muzhaqi në Report TV: Projekt pilot, e nisim nga shtatori në 100 shkolla! Zhvillim aftësish përmes argëtimit, jo notë për fëmijët

  Lapsuse apo gafa në daljet publike? Përgjigjet ministrja Bora Muzhaqi në Report Tv

  'Shtypi i Ditës dhe Ju', ja çfarë shkruajnë gazetat për sot e mërkurë 13 Prill 2022

  Nga mekanik në aktorë filmash në Kanadë, historia frymëzuese e të riut shqiptar

  Shitja e byrekut shqiptar po lulëzon në Amerikë, ja sa kushton një copë

  Shefja shqiptare në krye të kuzhinës Italiane, ‘çmend’ vip-at dhe këngëtarët me gatimet e veçanta