Kultura

Kultura

 • ‘Uni’, Trupa e Operas dhe Balerit çel nga Pogradeci siparin e turit në Shqipëri! Qytetarë e turistë shijojnë shfaqjen

  “Hidhur”, të rinjtë me aftësi ndryshe ngjiten për herë të parë në skenë! Shfaqja në teatrin ‘Skampa’ të Ebasanit

  Korçë, nis edicioni i 7-të i MIK Festival! Inva Mula: Sjellim pas 70 vitesh operetën “Agimi”

  U dëmtua nga tërmeti, nis më në fund restaurimi i Muzeut Etnografik! Durrsakët e njohin si shtëpia e Aleksandër Moisiut

  Ernest Koliqi ‘kthehet’ në shtëpi! Librat e tij i dhurohen bibliotekës së Shkodrës! Ndreca: Së shpejti botohet një roman i panjohur

  Ema Andrea hap debatin: “Skena e pavarur përballë institucioneve, bashkëpunim apo izolim”

  Pogradeci nën tingujt e muzikës jazz, koncerti ‘mbërthen’ për një orë publikun pogradecar

  Ansambli folklorik i Myzeqesë feston 65-vjetorin, panair me këngë, valle e gatime në Lushnjë! Fermerët: Prezantojmë produktet

  Netët magjike në Korçë, rikthehet ‘Mik Festival’ nga sopranoja Inva Mula

  'Shqiptarët të falin gjithçka por jo suksesin', Babaramo: Kadare bëri sa mundi për kombin në kancelaritë e mëdha

  Qendra e vizitorëve për Butrintin, arkitekti suedez: Projekti japonez rrezikon të dëmtojë peizazhin historik të zonës arkeologjike, pasuri botërore e UNESCO

  Spahiu: Të sulmosh Kadarenë ditën e varrimit, përtej çdo kodi fetar dhe zakoni shqiptar

  Spahiu për vetëvrasjen para SPAK: Prokuroria s’ka arrestuar kokat e 'fajdexhive me liçensë'

  Spahiu: Fredi Beleri 'Kalë Troje' i Berishës për t'i vënë zjarrin Himarës me shkrepsen e Greqisë

  Fakte/ Spahiu: Kadare s’i ka quajtur emigrantët 'jashqitje e kombit', por Xhelil Gjoni

  Anastas Kostandini ndan me Report TV disa momente nga shoqëria me të madhin Ismail Kadare

  Jeta e Kadaresë mes dy epokave DIKTATUR - KOMUNIZËM, Zogaj: I vetmi që bënte opozitë (02.07.2024)

  'Kam lexuar çdo gjë nga Kadare', Preç Zogaj në 'Frontline Interview': Nobelin e meritonte! Ka pasur ëndërr Shqipërinë e Madhe, e vetmja opozitë në diktaturë

  Kadare pas vdekjes/ Persida Asllani në 'Studio Live': Agresiviteti ndaj tij, inerci nga realizmi socialist! Mark Marku: Ishte disident estetik

  Shuhet Kadare/ Shqipëria e Kosova në zi, nesër homazhe publike nga ora 09:00 - 12:30 në TKOB! Në ceremoninë shtetërore të varrimit krerët e shtetit e diplomatë

  'Durrës Opera Art of singing', Baritoni Gëzim Myshketa hap Masterclass-in e parë në vendlindje! Gjithçka falas për talentet e reja dhe një koncert me plot surpriza

  Ndarja nga jeta e Kadaresë/ Ilir Yzeiri: Iku një pjesë europiane e jona! Rudolf Marku: Letërsia shqipe ndahet para dhe pas tij

  'Kadareja është autori më i sulmuar në diktaturë dhe demokraci', studiuesi në Report Tv: Çmimi Nobel u pengua nga Tirana

  Ndarja nga jeta e Kadaresë/ Burimi: Personazh që vjen një herë në 500 vjet! Meçe: Trajtoi më qartë se të gjithë zakonin e besës

  ‘Fish City’, të martën në zi për Kadarenë!’ Gjergj Luca, dedikim prekës korifeut të letrave shqipe

  Humbja e Kadares pritet me trishtim në Gjirokastër, Shtëpia Muze e tij vijon të vizitohet nga turistët vendas e të huaj

  Reportazh/ Magjia e ekranit të kinemasë në Pogradec! Shfaqen 44 filma, prodhimet më të mira të viteve të fundit! ‘Gilgamesh’ triumfon në ‘Festivalin e Filmit Ballkanik’

  Mbyllet edicioni i 14-të i festivali ballkanik i filmit! Mbi 50 filma nga i gjithë Ballkani u shfaqën në Pogradec

  Burka e Medeas, nata e dytë e festivalit MEDIUMS

  4 heroina të artit botëror në Teatrin e Operas dhe Baletit për fuqinë e gruas

  Nis në Pogradec edicioni i 14-të i Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë, shfaqen mbi 50 filma! Organizatori Eno Milkani: Magjia e ekranit të madh, e pazëvendësueshme

  Lamtumirë Agim Doçi! Homazhet për poetin e madh bëhen në një agjenci funerale

  Arti në Zi/ Ndahet nga jeta poeti i njohur i këngëve shqipe Agim Doçi, fitues i mbi 50 çmimeve

  Arti në Zi/ Ndahet nga jeta poeti i njohur i këngëve shqip Agim Doçi

  Piktura 7600 m2 po realizohet në Tiranë nga Agron Hoti, telajo do ndahet në 2500 tablo, përfundon pas 3 muajsh

  Turizëm dhe traditë! Turi i folkut “ndez” me këngë e valle Elbasanin

  ‘Kush e solli Doruntinën’, kryevepra e Kadaresë vjen ndryshe në Përrenjas

  Në skenë që 6 vjeç, sot 45 vite karrierë! Koreografi që mban gjallë vallen shqiptare

  Të prezantoj Shqipërinë’! Aktori i lindur në Itali, monolog në teatër

  Murale në doganë/ Rrëfimi i Marias, artistes polake që po ‘vesh’ me lule Kapshticën