Programacion

E Diel
22
Maj
E Hënë
23
Maj
E Martë
24
Maj
E Mërkurë
25
Maj
E Enjte
26
Maj
E Premte
27
Maj
E Shtunë
28
Maj
E Diel
29
Maj
E Hënë
30
Maj
E Martë
31
Maj

Ekonomi

Çmimet, 30 mln dollarë garanci sovrane për importuesit e ushqimeve, nuk do ketë normë fikse interesi! Shteti do të dalë garant për 60% të vlerës së kredisë

30 milionë dollarë është vlera e garancisë sovrane që qeveria ka vënë në dispozicion të importuesve që të krijojnë rezerva ushqimore për 3 muaj. Shteti do të dalë garant për 60% të vlerës së kredisë që do të kërkojnë bizneset, ndërsa norma e interesit nuk do të jetë fikse por do të caktohet nga shuma e kredisë që do marrin subjektet.

27 Maj, 20:58

Ekonomi

 • Çmimet, 30 mln dollarë garanci sovrane për importuesit e ushqimeve, nuk do ketë normë fikse interesi! Shteti do të dalë garant për 60% të vlerës së kredisë

  Mbi 32% e qytetarëve në vend të vetëpunësuar, qeveria do të taksojë ata që japin shërbime! FMN: Mbi 8 mijë punonjës në profesione të lira, do paguajnë tatim

  Në 4 muaj në shqipëri kanë hyrë mbi 1 mln shtetas të huaj, operatorët turistikë: Çmimet këtë vit 15-30% më të larta

  Janar-mars 2022, borxhi publik u rrit me 135 mln euro, interesat u rritën 11.2 mln euro! FMN, BB dhe ekspertët: Kujdes, ulni shpenzimet

  Fatos Çoçoli për Report TV: Conference League/ Nata e magjishme për turizmin shqiptar

  Fermerët e Divjakës e shesin qepën e thatë nën kosto, me shumicë 25 lekë/kg, konsumatori e blen trefishin

  U anulua në 2019 pasi lekët shkuan në Paktin për Universitetin, riaktivizohet koncesioni për projektimin dhe ndërtimin e aksit Thumanë - Kashar

  Shtohen furnizimet në kioskat e ngritura për të pritur tifozët, dyfishohen çmimet: Birra 3-4 euro dhe ushqime me 2 euro

  Ulet prodhimi vendas i energjisë, rritet me 7 herë importi! INSTAT: Më tremujorin e parë familjarët rritën konsumin

  Ndërtuesit do kompensohen me 30% për çmimet e rritura! Hyn në fuqi akti normativ për kompensimin e ndërtuesve që kanë kontrata publike

  Bizneset marrin kredi në valutë për të importuar! BSH: Bankat refuzojnë kërkesat për kredi, shkak lufta! Bankat rrisin kushtet e kreditimit, rritet pasiguria

  Ndërtuesit do subvencionohen me 30% për çmimet e rritura të lëndëve të para! Ibrahimaj: Po diskutojmë 2 strategjitë e taksimit për profesionet e lira

  Situata ekonomike në vend, ministrja e Financave: Kemi ngadalësim të ritmit të rritjes së çmimeve! Po diskutojmë 2 strategjitë e taksimit për profesionet e lira

  Akti normativ/ Qeveria rishikon buxhetin e vitit 2022 Ibrahimaj: Do ndërhyjmë që çmimet mos të ndalin investimet!

  Fatos Çoçoli për Report TV: 'Nëndeklarimi i pagave, shteti humb çdo vit 23-25 mln Euro'

  Shkrihen Albtelecom-One? Opozita: Kufizon konkurrencën! Kreu i AKEP: Do monitorojmë nëse do ketë ndikim të konsumatori

  Publikimi i pagave, eksperti në Report TV: Të bëhet me referendum! Taksimi i profesioneve të lira do rrisë koston e shërbimit dhe informalitetin

  Sa e justifikojnë të ardhurat stilin luksoz të jetesës? Kontrolli i pasurisë së të punësuarve nis me 100 të pasur

  Rama: Koha kur bujqësia ndahej me parcela partie ka vdekur, fermerët të bashkuar të përfitojë nga fondet e BE-së

  Ministria e Bujqësisë: BE ka miratuar buxhetin për IPARD 3 me vlerë 112 mln euro për bujqësinë e zhvillimit rural

  Rriten eksportet e mallrave me 42 mld lekë në prill 2022! Zgjerohet deficiti tregtar në vend

  Qeveria paralajmëroi taksë për profesionet e lira, ekspertët: Deri tani kanë përfituar, skema aktuale ka hapur gropa për evazion fiskal! Skeptik për dyfishimin e gjobave

  Miratohet pr/ligji për menaxhimin e Butrintit, Braçe: Mbroni kufijtë e zonës së mbrojtur, një herë është abuzuar me ndërtime! Margariti; Investimi strategjik është jashtë Parkut Kombëtar

  Rritja e çmimeve vonon rindërtimin në Shijak, shtrenjtohen materialet e ndërtimit, specialisti: Rriten kostot për kompanitë

  Komisioni Evropian ul pritshmërinë për rritjen ekonomike të Shqipërisë: Pritet në 2.7%! Ulje edhe për të gjithë Evropën si pasojë e luftës në Ukrainë

  Ministrja e Financave: Nga 1 qeshori, do të tatohen profesionet e lira! Do dyfishohen gjobat për fshehjen e pagës dhe mosdeklarimin e punonjësve

  Zv.ministrja Vjero: Ka mangësi në kontratat e punës! Dhënia e pagave jashtë sistemit bankar, fenomen i përhapur në kompanitë e tregtimit dhe ndërtimit

  Furnizimi me gaz nga terminali i Vlorës, nënshkruhet memorandumi i mirëkuptimit

  Mungesa e prodhimit vendas e importi, rrit më tej çmimet, kreu i Agroturizmit: Bujqësia nuk është financuar që të zhvillohet! Nuk furnizojmë dot tregun me qumësht, drithëra e fruta

  Bashkëpunim energjetik Shqipëri-Greqi, ministrja: Forcojmë sigurinë! Homologu grek: Së shpejti memorandum

  Rritja e çmimeve rrezikon shlyerjen e kredive nga qytetarët! Mikrofinanca: Interesat janë të larta për shkak të rreziqeve që marrim përsipër

  Më parë shiteshin më lirë, sot çdo markë vaji në treg 381 lekë! Bizneset unifikojnë çmimin tavan, Bordi i Transparencës ‘certifikon’ abuzimin

  Fatos Çoçoli për Report TV: Mund të vijnë në mbi 10 mijë tifozë nga Rma dhe Holanda

  Kulmi i abuzimit/ 1 kg qershi 3 mijë lekë, sa ndihma e qeverisë për pensionistët! Tregtari: Janë të importuara! Pjeshkat e kumbullat deri në 800 lekë! Vëzhgimi i Report Tv

  Shkrihen 46 ujësjellës, mbeten vetëm 15 drejtori qendrore! Qeveria do të jetë aksioneri kryesor! Jepet me koncesion Triportin e Vlorës

  Lufta në Ukrainë solli rritje galoponte të çmimeve, Guvernatori Sejko: Qeveria të shkurtojë shpenzimet joprioritare e të mbështesë shtresat më të brishta

  Del vendimi i Bordit, ulet çmimi i naftës dhe i benzinës! Gazi nuk ndryshon

  Nisin punimet për rikualifikimin e Parkut të Drilonit! Ministria: Çdo ndërhyrje në përputhje me rregullat për ruajtjen e mjedisit

  Rama: Eurocontrol renditi Shqipërinë në krye të klasifikimit për rritjen e trafikut ajror, 107 fluturime në ditë gjatë javës së kaluar

  62% e shqiptarëve nuk arrijnë të kursejnë para! Banka e Shqipërisë: 38% e familjeve kursejnë për arsim dhe pension! Eksperti: Do të ulen më shumë prej çmimeve