GOLAT/ Juventusi dhe Milani hapa fals në shtëpi, Empoli 'asist' Interit! Atalanta 'likuidon' me dy gola Udinesen

27 Janar, 22:58| Përditesimi: 28 Janar, 18:01

Serie A e futbollit në Itali vijon këtë të shtunë me ditën e dytë të ndeshjeve për javën e 22-të. Në orën 15:00 në Bergamo, Atalanta fitoi 2-0 me Udinesen. Juventusi u ndal 1-1 nga Empoli i shqiptarëve, duke i dhënë asist Interit. Në 20:45 Milani barazoi 2-2 me Bolognan, me kuqezinjtë që humbën dy penallti.

Juventusi bëri një hap fals në shtëpi, duke u ndalur 1-1 nga Empoli për raundin e 22-të në Serie A. "Zonja e Vjetër" e nisi ndeshjen katastrofë, kjo pas daljes me karton të kuq të Milik vetëm pas 17 minutave lojë. Pjesa e parë e ndeshjes u mbyll pa gola, teksa duhej Vlahovic në të 50 minutë për avantazhin e bardhezinjve. Empoli me Ismajlin në fushë nuk u dorëzua dhe gjeti barazimin në të 70 minutë me Baldanzin. Bardhezinjtë bëjnë një paraqitje jo të mirë në Torino dhe me 53 pikë vijojnë të mbajnë kreun e Serie A, dy pikë më shumë se Interi që ka edhe dy ndeshje mangut.

Milani dhe Bologna barazuan 2-2 në "San Siro". Dueli i javës së 22-të në Serie A ishte emocionues në 97 minutat e lojës. Të parët në epërsi kaluan miqtë e Mottas me Zirkzee në të 29 minutë. Më pas trajneri i Bolognas u ndëshkua me karton të kuq në stol, ndërsa në të 42 minutë Giroud humbi 11 metërshin, ndalur nga Skurupski që kuptoi krahun. Në limitet e pjesës së parë Loftus-Cheek barazoi gjithçka në 1-1 për t'i dërguar skuadrat në dhomat e zhveshjes.

Në fraksionin e dytë, Hernandez te Milani gaboi sërish nga 11 metra, para se Loftus-Cheek të shënonte të dytin personal dhe t'i jepte kuqezinjve epërsinë momentale. Fundi rezultoi i hidhur për Milanin, me Orsolinin që barazoi në 90+2 për 2-2. Me 46 pikë Milan mbetet në vendin e tretë, teksa Bologna me 33 pikë në pozitën e shtatë.

Në stadiumin "Geuiss" në Bergamo, Atalanta fitoi 2-0 me Udinesen. Nga minuta e parë për bergamaskët ishte edhe Berat Gjimshiti, që është shtylla e prapavijës për të besuarit e Gasperinit. Ndeshja do vendosej që në pjesën e parë. Në të 33 minutë Miranchuk shënoi pas pasimit të De Ketelaere. Sërish belgu pasoi për Scamacan, që dyfishoi për vendasit në të 45+1 minutë. Me këtë sukses Atalanta ngjitet në kuotën e 36 pikëve për vendin e katërt, ndërsa Udinese me 18 pikë mbetet në pozitën e 16-të.

Serie A, java 22:

E shtunë

15:00 Atalanta 2-0 Udinese (Miranchuk 33', Scamaca 45+1)

18:00 Juventus 1-1 Empoli (Vlahovic 50' / Baldanzi 70')

20:45 Milan 2-2 Bologna

Ora 22:51
Ditë e hidhur për Milanin, kuqezinjtë humbasin dy penallti! Bologna i barazon 2-2 në 'San Siro' (VIDEO)