'Pse nuk bllokohet makina e blinduar e Olsi Ramës?' Rovena Voda i përgjigjet PD-së (VIDEO)

12 Shkurt 2020, 21:50| Përditesimi: 12 Shkurt 2020, 23:14

  • Share

Dy ditë më parë, pas momentit që Vladimir Gjuta u kap pranë selisë së PS-së me një pistoletë me fishekë në gojë dhe i maskuar me kapele, garda rriti sigurinë e kryeministrit Rama dhe pas mbledhjes nuk u largua me 'Benz' por me një "Lincoln" të blinduar.

Prej dy ditësh, Partia Demokratike ngre pyetjen se duke qenë se OFL e "Edi Ramës po mburret me ndalimin e mjeteve të blinduara, pse nuk e ndalon për verifikim edhe Lincolnin e blinduar të Olsi Ramës, që përdoret në shkelje të ligjit nga i vëllai Kryeministër?".

1581540706_edirama.jpg

Kësaj pyetje i ka dhënë përgjigje mbrëmjen e sotme në emisionin Repolitix, zv/ ministrja e Brendshme Rovena Voda. Ajo u shpreh se jo çdo persona që ka një makinë të blinduar është kriminel dhe subjekt i kontrollit janë të gjithë personat që përcaktohen në nenin 5 të Aktit Normativ.

"Ka nisur kontrolle të rrepta për makina të blinduara, por kjo nuk do të thotë se çdo makinë e blinduar është e një krimineli. Neni 5 përcakton se kush janë subjektet dhe tani unë mesa u tha që subjekt të jenë personat që u thanë. Nëse nuk i përket një subjekti që është i aktit normativ për mua nuk ka asnjë shkelje" tha ajo. Voda theksoi se nuk ka informacion nëse makina "Lincoln" është e blinduar.

Neni 5 i Aktit Normativ 


Lajmi kryesor:

Ekskluzive/ Voda: OFL sekuestron 20 prona me vlerë miliona euro të Lulzim Berishës (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?