Foto ilustruese

Këta përbërës ushqimorë ndikojnë në rritjen e flokëve

5 Qershor, 16:01| Përditesimi: 5 Qershor, 16:10

  • Share

Për të pasur flokë të shëndëtshëm dhe plot shkëlqim, zakonisht shumë prej nesh përdorin maska, vajra dhe serume të ndryshme. Por a e dini se ushqimet që konsumoni luajnë një rol të rëndësishëm në rritjen e flokëve tuaj?

Zinku
Ky mineral është thelbësor për sintetizimin e keratinës dhe kolagjenit. Ai nxit rritjen e flokëve dhe forcon fibrat e tyre. Për një rritje të sasisë së zinkut, shtoni në menunë tuaj midhjet, të verdhat e vezëve, mëlçinë e viçit, tërshërë, farat e kungullit, farat e susamit, arrat.

Hekuri
Një element thelbësor i hemoglobinës është hekuri dhe ky përbërës është jetik për t’u dhënë flokëve oksigjenin që u nevojitet për t’u rritur. Mëlçia e viçit, thjerrëzat, qiqrat, fasulet e zeza, spinaqi, arrat dhe majdanozi janë të pasura me hekur.

Omega-3
Omega-3 ushqejnë folikulat e flokëve dhe kanë një veprim anti-inflamator në lëkurën e kokës. Ato forcojnë flokët, i ushqejnë dhe parandalojnë rënien e tyre. Ju mund të gjeni omega-3 te sardelet, salmon, vezë, vajra bimore, fara liri, fara chia, arra dhe sojë.

 Vitamina B
Vitamina B nxit prodhimin e keratinës dhe redukton brishtësinë e flokëve. Ushqimet ku gjendet vitamina B janë spinaqi, lakër jeshile, brokoli, mishi i viçit, pula, salmoni, toni, trofta, veza, qumështi, qiqrat dhe thjerrëzat.

 Proteinat
Flokët përbëhen nga mbi 90% proteina. Prandaj, është e rëndësishme të merrni proteina çdo ditë. Për marrjen e proteinave rekomandohet të konsumoni mishin e pulës, gjelit të detit, vezët, salmonin, farat e lulediellit, orizin integral.

Xh.K/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?