'Vënë në rrezik ushtarët amerikanë e evropianë', Stoltenberg kritikon Trump për deklaratat: NATO e gatshme të mbrojë të gjithë aleatët e saj

11 Shkurt, 20:16| Përditesimi: 11 Shkurt, 20:24

  • Share

1707679420_nato.jpg

"NATO mbetet e gatshme të mbrojë të gjithë aleatët e saj. Çdo deklaratë që flet për mundësinë që vendet anëtare të mos mbrojnë njëri-tjetrin, vë në rrezik sigurinë e të gjithëve ne, përfshirë atë të SHBA-së, dhe i ekspozon ushtarët amerikanë dhe evropianë ndaj rreziqeve në rritje". Kështu iu përgjigj Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaratave të fundit të Donald Trump i cili tha se do ta linte Rusinë “të bëjë çfarë të dojë” me anëtarët e aleancës që nuk paguajnë mjaftueshëm për mbrojtje.


Lajmi kryesor:

Trump: Rusia të sulmojë vendet e NATO që nuk paguajnë! Reagon Shtëpia e Bardhë: Inkurajimi i pushtimit të aleatëve tanë, i tmerrshëm


B.K/ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?