Foto nga Italia

Itali/ Dy zv.ministra pozitivë me COVID-19, qyteti Vo me asnjë rast të ri të prekur

14 Mars 2020, 16:02| Përditesimi: 14 Mars 2020, 16:21

  • Share

1584198438_corr.jpg

Që nga dita e djeshme qyteti italian i Vo-së nuk ka asnjë rast të ri pozitiv me koronavirus, sipas të dhënave zyrtare të rajonit të Venetos.

“Ne zbatuam karantinën me një sens të madh përgjegjësie”, thotë kryebashkiaku Giuliano Martini.

Një eksod i ri është nisur nga Milano drejt Jugut me trena gjatë natës së kaluar.

Këtë gjë e njofton Guvernatori i Puglias, Emiliano i cili shkruan në “Facebook”, se kështu rritet rreziku i epiqendrave të reja të koronavirusit.

Kryetari i komunës, Benevento Mastella u kërkon qytetarëve: “Deklaroni veten”.

Zëvendës Ministrja italiane e Arsimit Anna Ascani, 32 vjeç, rezultoi pozitive për koronavirusin.

 “Siç e dini, unë kam qenë në izolim në shtëpi. Jam mirë, nuk kam simptoma. Kështu që mund të punoj nga shtëpia”, është shprehur ajo.

Kështu deklaron Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit ka anuluar transportin hekurudhor në mënyrë që të ulë numrin e të prekurve.

Edhe zv. ministri i Shëndetësisë doli  pozitiv me koronavirus.

“Disa ditë më parë kisha kontakte me një të dyshuar pozitiv. Sapo kuptova se kisha simptoma, u izolova dhe fillova të punoja me shpejtësi të plotë nga distanca. Testi doli pozitiv”, ka shkruar Pierpaolo Sileri.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/ OBSH: Mbi 149 mijë raste në të gjithë botën, 527 të rinj të shëruar të rinj në Itali e 1441 viktima


  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?