Koronavirusi/ OBSH: Mbi 149 mijë raste në të gjithë botën, 527 të rinj të shëruar të rinj në Itali e 1441 viktima

14 Mars 2020, 08:45| Përditesimi: 14 Mars 2020, 18:47

  • Share

Tashmë ka më shumë se 142 mijë  raste të të prekurve nga koronavirusi në të gjithë botën dhe më shumë se 5.300 vdekje, sipas shifrave të fundit nga Organizata Botërore e Shëndetit. 

Presidenti amerikan Trump ka shpallur Emergjencë Kombëtare për epideminë e koronavirusit dhe ka alokuar 50 miliardë dollarë fonde në mbështetje të sistemit shëndetësorë dhe faktorëve ekonomik të prekur.

Donald Trump tha se ai do të përdorë gjithë fuqitë e qeverisë federale dhe nuk do të kursehet asnjë burim financiar si dhe do të bashkëpunojë me sektorin privat për të zhvilluar teste dhe trajtime. Presidenti gjithashtu garantoi se 500 000 teste tamponi do të jenë gati në fillim të javës. 

Presidenti amerikan iu drejtuar edhe qeverisë italiane dhe tha se me masat e marra 'Italia do të dalë shpejt nga situata e vështirë'.

Donald Trump tha se ai "me shumë mundësi" do t'i nënshtrohet testit të koronavirusit "së shpejti" duke sqaruar se nuk ishte arsyeja pse kishte darkuar me presidentin brazilian Bolsonaro i cili sipas mediave është testuar pozitiv por- tha Trump do bëj testin për arsye parandaluese.

Në 44 shtetet e SHBA deri tani janë regjistruar 1900 raste të koronavirusit dhe 41 viktima.

Sipas Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në SHBA, skenari më i keq i para shikuar për ëpideminë është se ajo mund të zgjasë një vit, do infektojë midis 160-214 milion njerëz dhe do shkaktojë midis 200,000 -1.7 milion viktima.

Për OBSH Europa është bërë epiqendra e pandemisë së Covid-19, ku raportohen çdo ditë më shumë të infektuar se sa ka raportuar çdo ditë Kina në kulmin e epidemisë.

Ora 19:22
Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s Javier Solana doli pozitiv pas testit për COVID-19

1584210253_JAVI.jpg

MADRID - Ish sekretari i përgjithshëm i NATO-s Javier Solana doli pozitiv pas testit për COVID-19.

Ai tashmë është mire dhe nën vëzhgim në spital.

77-vjeçari shërbeu si sekretar i përgjithshëm i NATO-s nga viti 1995-1999, Përfaqësues i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme nga 1999-2009 dhe ishte Ministri i Jashtëm i Spanjës nën Kryeministrin Felipe Gonzalez nga 1992-1995.

Ai mori pjesë në një ngjarje me Ministrin e Jashtëm spanjoll Arancha Gonzalez Laya të hënën.

 

Ora 19:02
Rradhë të gjata të kamionëve të mallrave në kufirin mes Austrisë dhe Italisë, shkak masat e shumta (VIDEO)

Tashmë Italia është shpallur zonë e kuqe, duke mos u lejuar lëvizja e pasagjerëve.

Sipas shifrave të fundit, numri i të prekurve me koronavirus në Itali ka shkuar në 17,750 pacientë, me  2,975 persona të shtuar.

Një nga videot e bëra në kufirin mes Italisë së Veriut dhe Austrisë, shihen 20 kilometra rradhë të kamionëve të mallrave, të cilët duan të dalin nga zona e kuqe.

Rradha ka ardhur si pasojë e masave të shumta higjenike të vendosura për shkak të pandemisë globale.

 

Ora 18:09
Koronavirusi në Itali/ Rreth 3 mijë të rinj të infektuar, 1966 të shëruar dhe mbi 1 mijë të vdekur

1583211269_koronavirus.jpg

Numri i të prekurve me koronavirus në Itali ka shkuar në 17,750 pacientë, ku janë shtuar 2,975 persona.

Sipas Angelo Borrellit janë 1.966 të shëruar, 527 më shumë se sa dje, 1.441 viktima, ku 175 kanë ndërruar jetë për 24 orë.

 Në rajonin e Lombadisë pothuajse 5 mijë janë në spital dhe 966 kanë vdekur deri më tani, 76 më shumë se dje dhe 732 persona janë në terapi intensive. 

Numri i rasteve të koronavirusit vazhdon të rritet në Lombardi, ku Këshilli i Këshillit të Shëndetit Gallera flet për një rritje prej 1.865 pacientësh në krahasim me dje, duke rritur numrin në 11.685 raste totale, kurse të shëruar janë1.660 persona.

"Gjithmonë ka qenë një garë kundër kohës, për të gjetur hapësira të reja për të sëmurët në spitale.

 Ne do të fillojmë shumë shpejt me ilaçin kundër artritit, mbi të cilin kemi rezultate të mira", janë shprehur anëtarët.

Ora 17:40
Koronavirusi/ Trump: Po përdorim fuqinë e plotë të qeverisë për të mposhtur virusin

1584204100_trump1.jpg

Gjatë një konference për shtyp këtë pasdite, Presidenti Trump shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë njerëzit dhe organizatat që punojnë për të adresuar pandeminë e koronavirusit.

"Unë dua të shpreh mirënjohjen time për punën e palodhur të bërë nga njerëzit që qëndrojnë pas meje dhe njerëzit përsëri në zyra të ndryshme.

Ne jemi duke përdorur fuqinë e plotë të qeverisë federale për të mposhtur virusin.

Javën e kaluar ne siguruam një $ 8.3 miliardë $ fillestare nga Kongresi për koronavirusin dhe kjo u bë shpejt dhe u bë me efikasitet dhe unë dua të falënderoj të gjithë anëtarët e tij", tha Trump.

Dhoma e Përfaqësuesve kaloi një paketë legjislative në përgjigje të përhapjes së koronavirusit në orët e para të mëngjesit të së shtunës pas negociatave të ashpra midis kryetarit të Dhomës Nancy Pelosi dhe administratës Trump.

Projekt-ligji u miratua me një mbështetje të gjerë, dypartiake dhe një përmbledhje përfundimtare prej 363-40 me 40 republikanë që votuan kundër tij dhe të pavarur Justin Amash të Michiganit.

Të premten Trump shprehu mbështetjen e tij për masën që po merret për pushim urgjence të paguar për COVID-19, pasi Pelosi njoftoi se demokratët kishin arritur një marrëveshje me administratën.

Do të sigurohet pushim i paguar me dy javë pushim mjekësor të paguar dhe deri në tre muaj pushim familjar dhe mjekësor të paguar. 

Gjithashtu do të zgjerohen fondet federale për Medicaid për të mbështetur qeveritë lokale, shtetërore, fisnore dhe territoriale dhe sistemet shëndetësore, në mënyrë që ata të kenë burimet e nevojshme për të luftuar këtë krizë.

Ora 17:20
Mjekët kundërshtojnë vendimin e Trump për të mos kryer testin e koronavirusit

1584202940_trump.jpg

Disa mjekë nuk pajtohen me vendimin e Shtëpisë së Bardhë për të mos testuar Trump për koronavirus.

Dy mjekë që kanë njohuri për zyrën mjekësore të Shtëpisë së Bardhë dhe procedurën normale nuk pajtohen me vendimin e mjekut aktual të Shtëpisë së Bardhë për të mos testuar Presidentin Trump për koronavirusin.

“Ne do të rekomandojmë që një pacient i cili ka qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me njerëz të shumtë të infektuar me vetë-karantinë të COVID-19, pasi Presidenti i Shteteve të Bashkuara duhet të testohet në mënyrë që të mos ketë izolim për 14 ditë ", tha kardiologu dhe profesori i njohur i spitalit George Ëashington dhe profesori Dr. Jonathan Reiner.

Një mjek i dytë me njohuri se si funksionon ekipi mjekësor i Shtëpisë së Bardhë gjithashtu mendon se Trump duhet të testohet.

Është me të vërtetë e pabesueshme kjo që përdoret. Kjo është politike ”, tha mjeku.

Ky burim e karakterizoi vendimin e Shtëpisë së Bardhë si "rrotullues, i papërgjegjshëm dhe një përpjekje për të zbutur politikën e dështuar nga mungesa e testimit".

Kujtojmë që Trump u takua me Presidentin e Brazilit Jair Bolsonaro dhe zëdhënësin e tij Fabio Wajngarten, ku ky i fundit rezultoi pozitiv në Covid-19.

Ora 16:48
New York/ Konfirmohet vdekja e parë nga koronavirusi, një grua 82-vjeçare

1584201024_newyork.jpg

New York- Raportohet vdekja e parë nga koronavirusi, një grua 82-vjeçare.

Kryetari i bashkisë Blasio konfirmoi sot në një telefonatë në konferencë për media, duke shënuar vdekjen e parë të shtetit të lidhur me koronavirusin.

Sipas tij, gruaja kishte emfizemë të përparuar dhe në gjendje kritike.

 "Ne e kemi ditur që në fillim që këta njerëz janë më të rrezikuarit në këtë pandemi dhe lajmet e sotme janë një konfirmim i trishtuar i këtij realiteti. 

Dua të falënderoj stafin e Qendrës Mjekësore Wyckoff për përpjekjet e tyre për të shpëtuar jetën e kësaj gruaje dhe të gjithë profesionistët mjekësorë në vijat e frontit që mbrojnë të prekurit tanë", tha de Blasio. 

Ai ka kërkuar nga të gjithë që të  bëjnë pjesën e vet dhe të marrin masat e nevojshme paraprake për të mbrojtur njerëzit që janë më të rrezikuar.

Ora 16:31
Koronavirusi/ 21 të vdekur dhe 1140 persona pozitivë konfirmohen në Mbretërinë e Bashkuar

1584199943_anglia.jpg

Dhjetë njerëz të tjerë në Mbretërinë e Bashkuar kanë vdekur pas testimit pozitiv për koronavirusin, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 21.

Vdekjet e raportuara ishin në Londër, Birmingham dhe Leicester.

Numri i përgjithshëm i personave të konfirmuar pozitivë në Mbretërinë e Bashkuar ka arritur në 1,140 ndërsa 37.746 njerëz janë testuar.

Prof Whitty tha: "Unë e kuptoj se kjo rritje në numrin e vdekjeve të lidhura me Covid-19 do të jetë një shkak shqetësimi për shumë njerëz. Publiku duhet të dijë se çdo masë që ne marrim është duke kërkuar të shpëtojë jetë dhe të mbrojë më të prekurit".

Të 10 pacientët e vdekur ishin mbi moshën 60 vjeç.

 

Ora 16:02
Itali/ Dy zv.ministra pozitivë me COVID-19, qyteti Vo me asnjë rast të ri të prekur

1584198438_corr.jpg

Që nga dita e djeshme qyteti italian i Vo-së nuk ka asnjë rast të ri pozitiv me koronavirus, sipas të dhënave zyrtare të rajonit të Venetos.

“Ne zbatuam karantinën me një sens të madh përgjegjësie”, thotë kryebashkiaku Giuliano Martini.

Një eksod i ri është nisur nga Milano drejt Jugut me trena gjatë natës së kaluar.

Këtë gjë e njofton Guvernatori i Puglias, Emiliano i cili shkruan në “Facebook”, se kështu rritet rreziku i epiqendrave të reja të koronavirusit.

Kryetari i komunës, Benevento Mastella u kërkon qytetarëve: “Deklaroni veten”.

Zëvendës Ministrja italiane e Arsimit Anna Ascani, 32 vjeç, rezultoi pozitive për koronavirusin.

 “Siç e dini, unë kam qenë në izolim në shtëpi. Jam mirë, nuk kam simptoma. Kështu që mund të punoj nga shtëpia”, është shprehur ajo.

Kështu deklaron Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit ka anuluar transportin hekurudhor në mënyrë që të ulë numrin e të prekurve.

Edhe zv. ministri i Shëndetësisë doli  pozitiv me koronavirus.

“Disa ditë më parë kisha kontakte me një të dyshuar pozitiv. Sapo kuptova se kisha simptoma, u izolova dhe fillova të punoja me shpejtësi të plotë nga distanca. Testi doli pozitiv”, ka shkruar Pierpaolo Sileri.

Ora 14:32
OBSH: Mesazh drejtuar gjithë botës! Gabim fatal të mendosh ‘se ne nuk do na ndodhë’

1584192981_71E30390513449648ECBAB82150F127D.jpeg

Drejtori i përgjithshëm i OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus përmes një mesazhi drejtuar gjithë vendeve të botës është shprehur se "Të mendosh se nuk do të na ndodhë gjë, është një gabim fatal. Ajo që fillimisht ndodhi në Kinë dhe tani në Itali, mund "të ndodhë me këdo".
Më tej në mesazhin e tij drejtuar qeverive të globit, ai tha se duhet nga të gjithë një qasje globale. Kryerja e testeve të veçanta dhe ndjekja e rasteve të infektuar nuk është e mjaftueshme. Karantina dhe distanca që duhet të ruajnë njerëzit nga njëri tjetri nuk janë të mjaftueshme. Qeveritë e mbarë botës duhet të marrin masa sociale të ngjashme me ato në Kinë dhe Itali.
Sipas OBSH është e pamundur të parashikohet se kur do të jetë piku i epidemisë. Sipas Organizatës, "Ne duhet të përgatisim veten për çdo skenar të mundshëm  dhe trajektorja e infektsioneve do të varet nga masat që qeveritë e vendeve të ndryshme do të ndërmarrin. 
Në Kinë qeveria pati një qasje agresive ndaj infeksionit dhe ia doli por ekziston rreziku që epidemia të rikthehet dhe për këtë duheth mbajtur lartë vigjilenca. OBSH shpreson se të gjitha qeveritë do të miratojnë masa agresive për të frenuar infeksionet.

Ora 14:18
Spanjë, 132 të vdekur dhe mbi 5000 të infektuar. Qeveria shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri spanjoll Sanchez ka mbledhur sot qeverinë dhe ka miratuar një dekret përmes të cilit shpall gjendjen e jashtëzakonshme për një periudhë 15 ditore. Në kryeqytetin Madrid situata është veçanërisht kritike. Spitalet thuajse janë të tejmbushur nga të infektuarit. Spanja, e cila prej ditësh është renditur në vendin e dytë në Europë pas Italisë për numrin e infeksioneve nga koronavirusi, sipas ‘El Pais’, tashmë ka 5100 të testuar pozitiv me Covid-19 dhe 132 viktima. Më shumë se 2000 të infektuar janë konstatuar në Madrid. Sipas autoriteteve të shëndetit, deri në fundjavën tjetër numri i tyre mund të shkojë në 10 000.

Kryeministri spanjoll Sanchez tha se “vendi ndodhet në fazën e parë të luftës kundër virusit të përhapur në të gjitha vendet e botës dhe veçanërisht në kontinentin europian”.

Për kryeministrin, shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme do të thotë mobilizim i të gjitha mjeteve ekonomike, shëndetësore, publike dhe private, civile dhe ushtarake, për të mbrojtur jetën e qytetarëve. Sanchez tha gjithashtu: fitorja varet nga secili prej nesh, heroizmi i secilit qëndron në larjen e duarve dhe qëndrimin në shtëpi. Në kryeqytetin Madrid dhe qytete të tjera, autoritetet lokale kanë ndërmarrë një sërë masash në përpjekje për të kufizuar përhapjen e virusit, si mbyllja e bareve dhe restoranteve, diskotekave dhe shkollave. Në veri, Katalonja ka mbyllur aktivitetet tregtare, palestrat dhe vendpushimet e skive.

Ora 13:47
Koronavirusi/ OBSH: Mbi 142 mijë raste në të gjithë botën dhe mbi 5300 vdekje

1580888967_koronavirusi.sars.jpeg

Tashmë ka më shumë se 142 mijë  raste të të prekurve nga koronavirusi në të gjithë botën dhe më shumë se 5.300 vdekje, sipas shifrave të fundit nga Organizata Botërore e Shëndetit. 

Rastet totale të të prekurve: 142.320

Vdekjet: 5,388 

Vende me rastet e të prekurve:129 vende.

Kina mbetet vendi më i goditur, me afro 81,000 raste.

 Italia ka më shumë se 17,000 raste, e ndjekur nga Irani, me më shumë se 11,000 raste.

Ora 13:42
Koronavirusi/ PE: Duhet të veprojmë së bashku, mbështetje për të gjitha vendet europiane

1584189868_parlamenti.jpg

Parlamenti Evropian po rrit përpjekjet e tij për të ndihmuar në trajtimin e shpërthimit të koronavirusit të ri në Evropë, i cili tani është qendra e pandemisë globale.

Presidenti i Parlamentit David Sassoli tregoi natyrën ‘serioze’ të situatës duke kërkuar një përgjigje kolektive në krahasim me veprimet e njëanshme.

Kjo situatë është aq serioze sa asnjë qeveri evropiane nuk mund të mendojë të përgjigjet vetëm ... për të shpëtuar vendet tona, ne duhet të veprojmë së bashku në Evropë.

Të gjitha vendet evropiane do të marrin mbështetje për sistemin e tyre shëndetësor.

Kjo nënkupton furnizimin e materialeve, mbështetjen e spitaleve dhe hulumtimin e fondeve për të zhvilluar një vaksinë sa më shpejt të jetë e mundur”, ka thënë ai.

Sipas Sassolit, masat e reja do të përfshijnë gjithashtu angazhime për ruajtjen dhe mbrojtjen e bizneseve duke mbajtur ekonominë evropiane.

“Mjaft me kursime. Vendet janë të autorizuara të shpenzojnë gjithçka që është e nevojshme për të garantuar mbështetje për punonjësit, të vetëpunësuarit, bizneset dhe bankat", u shpreh Sassoli.

BE ka caktuar të paktën 37 miliardë euro (41.2 miliardë dollarë) nga buxheti i saj për programet e hartuara për të ndihmuar shtetet evropiane të merren me ndikimin ekonomik të krizës.

Ora 11:08
3 të vdekur nga koronavirusi në Greqi, shkon në 190 numri i të prekurve

1584180598_8188C9A948EC4EEF9983167B29CE7064.jpeg
Ka shkuar në tre numri i viktimave nga koronavirusi në Greqi. Ditën e sotme kanë humbur jetën një 92-vjeçar i cili rezultoi bartës i virusit në datë 11 mars dhe një 67-vjeçar nga Zakyntho. Viktima e parë nga koronavirusi në Greqi u shkaktua disa ditë më parë, i cili ishte një 66-vjeçar. Deri më tani në Greqi janë infektuar 190 persona, 47 prej të cilëve po marrin trajtim mjekësor në spital.

Ora 10:27
Koronavirusi prek dhe foshnjen e sapolindur në Angli... regjistrohet e infektuara më e vogël në botë me Covid-19

Një fëmijë i sapolindur në Angli është ka rezultuar ka dalë pozitiv me koronavirus duke u bërë kështu i infektuari më i vogël në botë me Covid-19.

Nëna e fëmijës u dërgua në spital disa ditë më parë me dyshimet për pneumoni, por u mësua se ishte prekur vetëm pas lindjes. Mjekët po përpiqen që të mësojnë nëse fëmija është infektuar që në barkun e nënës apo gjatë lindjes. Referuar, The Sun, stafit që kanë pasur kontakt me dt pacientët u është thënë që të vetëkarantinohen. Raportohet që gjendja shëndetësore e nënës dhe djalit është e mirë me simptoma të buta.

//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?