Iran

Irani mesazh SHBA-së: Qëndroni larg Izraelit

6 Prill, 10:27| Përditesimi: 6 Prill, 10:28

  • Share

Teherani ka paralajmëruar SHBA-në në një mesazh me shkrim që të mos e lërë veten të tërhiqet në kurthin e vendosur nga kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.

Sipas Iranit, Netanyahu mund të provokojë një konflikt të drejtpërdrejtë midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit.

Mesazhi i Mohammad Jamshidi theksonte: Qëndroni larg, që të mos lëndoheni.

SHBA i kanë kërkuar Teheranit të mos synojë objektet amerikane. Letra erdhi pasi Izraeli sulmoi konsullatën e Iranit në Damask të Sirisë, ditën e hënë, duke vrarë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare të Iranit.

Kjo e fundit akuzoi Shtetet e Bashkuara se kanë luajtur një rol në sulm përmes mbështetjes ndaj Izraelit. Por kjo akuzë është mohuar nga Uashingtoni.  


Lajmi kryesor:

Lufta/ Iran: Hakmarrja e pashmangshme, do të vendosim si dhe kur! Izrael: IDF merr trupin e pengut Katzir të vrarë në Gaza


G.K/ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?