Festa e Batshuayi

KATAR 2022/ Kanadaja gabon penalltinë, Belgjika cinike merr fitoren dhe kreun e grupit falë një goli (VIDEO)

23 Nëntor 2022, 21:55| Përditesimi: 23 Nëntor 2022, 22:12

FT/ Belgjikë 1-0 Kanada (Batshuayi 44')

Belgjika fitoi 1-0 kundër Kanadasë në grupin F të Kupës së Botës. Në ndeshjen debutuese në këtë event, të dyja skuadrat dhuruan emocione në një 90 minutësh të mbushur me raste. Goli i vetëm i ndeshjes u shënua nga Michy Batshuayi në minutën e 44 pas asistit nga 60 metra të Alderweired.

Ndeshja nisi mirë për Kanadanë, me skuadrën e Herdman që siguroi penalltinë pas prekjes me dorë të Carrasco në zonë. Nga 11 metra, Davies u ndal nga Courtois. Pjesa e parë solli edhe golin e vetëm të ndeshjes, me Batshuayi që në minutën e 44 kaloi belgët në avantazh.

Pjesa e dytë u zhvillua në mesin e fushës, teksa arbitri akordoi edhe katër kartona të verdhë. Megjithë pesë minutat shtesë në fundin e lojës, Kanadaja nuk ia doli të barazonte.

Pas ndeshjeve të para në grupin F të Botërorit, Belgjika mban kreun me tre pikë, Kroacia dhe Maroku kanë nga një pikë, ndërsa në fundin e renditjes është Kanadaja me zero pikë.

Renditja e grupit F:

Ora 20:47
VIDEO/ Asist nga 60 metra, Belgjika i shënon Kanadasë dhe merr avantazhin në Kupën e Botës

Belgjikë 1-0 Kanada. Michy Batshuayi kalon Belgjikën në avantazh në minutën e 44. Një top i gjatë nga Alderueireld kthehet në asist për sulmuesin, që shënon për 1-0.

Ora 20:14
VIDEO/ Courtois bën heroin te Belgjika, Kanadaja gabon nga 11 metra me lojtarin e Bayern Munich

Belgjikë 0-0 Kanada. Courtois i pret penalltinë Davies së Bayern Munich. Prekja me dorë nga Careasco është vlerësuar si 11 metërsh, me sulmuesin e Kanadasë që gabon nga penalltia.