Zelensky në Kharkiv: Situatë e vështirë, por nën kontroll

16 Maj, 12:36| Përditesimi: 16 Maj, 12:38

  • Share

1714037858_zelensky.JPG

Foto: Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kabineti i tij ushtarak udhëtuan për në Kharkiv, në mes të një ofensive të ashpër nga trupat ruse në rajonin veri-lindor.

Situata është "jashtëzakonisht e vështirë", por "nën kontroll", tha udhëheqësi i Kievit.

Mëngjesin e sotëm ushtria ukrainase pretendoi se kishte ndaluar "përparimin" rus në disa zona të rajonit të Kharkiv, ku ushtria ruse nisi një sulm të befasishëm më 10 maj, duke pushtuar një territor të ri.


Lajmi kryesor:

Vladimir Putin mbërrin në Pekin, takohet me Xi Jinping: Kina dhe Rusia do të ruajnë drejtësinë në botë


Xh.K/ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?