Zelensky në Gjermani për konferencën e rimëkëmbjes së Ukrainës, bisedime edhe me Olaf Scholz

11 Qershor, 10:11| Përditesimi: 11 Qershor, 10:35

  • Share

Presidenti Volodymyr Zelensky mbërriti në Gjermani ditën e sotme (11 qershor) për të marrë pjesë në Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës dhe për t'u takuar edhe me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Sipas mediave të huaja, Konferenca e Rimëkëmbjes së Ukrainës 2024, e organizuar në Berlin, do të mbledhë zyrtarë qeveritarë, kompani dhe organizata për të adresuar nevojat e vazhdueshme të Ukrainës për rindërtim, duke u fokusuar kryesisht në infrastrukturën energjetike .

“Përballë terrorit ajror të Rusisë, zgjidhjet urgjente për sektorin energjetik të Ukrainës do të jenë prioriteti ynë kryesor”, tha Zelensky .

Zelensky dhe Scholz do të diskutojnë ndihmën ushtarake për Ukrainën, zgjerimin e kapacitetit të mbrojtjes ajrore dhe prodhimin e përbashkët të armëve, tha presidenti. Zelensky do të takohet gjithashtu me presidentin gjerman Frank-Ëalter Steinmeier dhe presidentin e Bundestagut Barbel Bas.

Gjatë qëndrimit të tij në Gjermani, Zelensky gjithashtu planifikon të vizitojë një bazë ushtarake ku stërviten ushtarakët ukrainas.

Vizita e Zelensky në Gjermani vjen menjëherë pasi Berlini lëshoi ​​një ndryshim të madh të politikës, duke lejuar Ukrainën të përdorë armë gjermane për të goditur objektivat brenda territorit rus.

 

S.B/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?