Votimi elektronik, Gjiknuri thirrje PD: Të caktojmë 5 qarqet ku do implementohet

9 Korrik, 19:01| Përditesimi: 9 Korrik, 19:08

  • Share

 

Ndonëse mazhoranca dhe opozita nuk kanë arritur konsensusin për reformën zgjedhore, Damian Gjiknuri i bën thirrje opozitës që të ulen dhe të diskutojnë, pasi janë ende në kohë për votën e emigrantëve apo votimin elektronik. I ftuar në Report Tv, Gjikunri i kërkon opozitës q ët acktojnë 5 qarqet për të implementuar votimin elektronik. Por që të miratohen ndryshimet zgjedhore do duhen 84 vota.

Nëse opozita është dakord qeveria ka dhënë garanci që mund të financojmë votimin elektronik në 5 qarqe edhe për kapacitet që ka KQZ dhe arsyet financiare. Për ta implementuar në gjithë Shqipërinë KQZ nuk jep garanci. Ata janë sisteme të bëra nga kompani serioze ndërkombëtare që organizimi i zgjedhjeve në gjithë botën. Shpresoj në arsyen e tyre dhe ti kthehemi asaj që është racionale, të zgjedhim qarqet për të implementuar votimin. Nëse jo, nuk bëhet. Nga pikëpamja legale dhe integritet të zgjedhjeve nuk ndryshon asgjë.


Lajmi kryesor:

‘Zgjedhorja’, Damian Gjiknuri për Report Tv: Opozita s'e do marrëveshjen, koalicionet parazgjedhore ‘kurth’ i PD! Fitojmë më shumë se në 2021


SI.E./ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë: