Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump

Trump: Lufta në Gaza? Është faji i Biden, por tani i duhet dhënë fund

25 Mars, 19:26| Përditesimi: 25 Mars, 19:54

  • Share

«Lufta në Gaza? Faji i Bidenit: ai është budalla, ai nuk mund të flasë, ai ka ndjekur një politikë të jashtme të tmerrshme për 50 vjet. Edhe kolegët e konsiderojnë të dobët dhe joefektiv”. Është një intervistë pa ndalim që ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ia dha ekskluzivisht tabloidit Israel Hayom , e shpërndarë në të gjithë Izraelin, ku ai kthehet për të pohuar se me të në Shtëpinë e Bardhë "Hamasi nuk do ta kishte kryer kurrë atë sulm". Dhe gjithashtu që hebrenjtë që nuk e mbështesin atë "e urrejnë Izraelin".

Gjithashtu duke thënë se ai mbështet sulmin brenda Rripit: "Unë do të përgjigjesha në një mënyrë të ngjashme. 7 tetori ishte një nga ngjarjet më të trishta që kam parë ndonjëherë." Por edhe se është koha për t'i dhënë fund luftimeve: “Duhet të arrijmë paqen, nuk mund të lejojmë që kjo të vazhdojë, një nga gjërat më të trishta që kam parë ndonjëherë. Izraeli duhet të jetë i kujdesshëm, sepse po humbet mbështetjen në pjesën më të madhe të botës. Ai duhet ta përfundojë punën shpejt dhe të arrijë paqen”.

Deklaratat e liderit republikan, të shpërndara në internet nga e përditshmja, vijnë pikërisht në momentin kur Kombet e Bashkuara miratuan një rezolutë të re për armëpushim, e cila u miratua falë mbështetjes së jashtme nga Shtetet e Bashkuara , të cilat gjithsesi abstenuan. Një votim që tërboi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu i cili tashmë ka thënë se dëshiron të anulojë udhëtimin e delegacionit izraelit në Uashington, të udhëhequr nga ministri i Çështjeve Strategjike Ron Dermer dhe Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Tzachi Hanegbi . Ndërkohë që nesër është planifikuar të vizitojë Uashingtonin edhe ministri i Mbrojtjes Gallant.

Intervista, në realitet, u bë fundjavën e kaluar në Mar-a-Lago, në bibliotekën e rezidencës së manjatit në Palm Beach , Florida. Dhe fokusohet kryesisht te lufta, menaxhimi i saj nga Biden dhe hapat që sipas Trump duhet të ndërmerren: “Izraeli ka bërë një gabim” thotë kandidati republikan: “Imazhet që vijnë nga Gaza janë të tmerrshme, japin një imazh të keq. Doja të telefonoja Izraelin dhe t'i them "mos e bëj këtë". Të dukesh i fortë është një gjë, por të mos jesh në gjendje ta kryesh punën menjëherë nuk të jep ndonjë ide për forcën”.

Por atij nuk i pëlqeu kërkesa për zgjedhje të reja në vend, të bëra nga lideri i mazhorancës demokrate në Senat, Chuck Schumer – politikani hebre me postin më të lartë institucional: “Një gjë e tmerrshme për të bërë, tregon një ndarje të madhe në Shtetet e Bashkuara. Njëherë e një kohë asnjë politikan nuk do ta lejonte veten të fliste kundër Izraelit, lobi hebre ishte shumë i fortë. Tani, megjithatë, shumë po flasin keq për këtë. Njerëzit në Kongres si Alexandria Ocasio-Cortez dhe Rashida Tlaib e urrejnë Izraelin dhe popullin hebre. Kjo është arsyeja pse Izraeli duhet të përmirësojë imazhin e tij tani”.

Trump gjithashtu sulmoi ashpër Biden për trajtimin e tij ndaj Izraelit. “Është faji i tij për sulmin e 7 tetorit: sepse Hamasi nuk e respekton atë”. Duke përfunduar se ai është një mbështetës i madh i shtetit hebre: «Më thonë se po të paraqitesha atje do të merrja 98 për qind të votave. Unë nuk jam hebre, por jam mik i Izraelit. Më shumë se shumë çifutë demokratë që luftojnë kundër tij”.

Marrë nga La Repubblica

 

G.K/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?