Tavë me brokoli e lulelakër me krem, shumë shije nga zonja Albana

31 Maj, 12:11| Përditesimi: 31 Maj, 12:13

 • Share

Tavë me brokoli dhe lulelakër

Përbërësit:

 • 500 gr brokoli
 • 500 gr lulelakër
 • 2 karrota
 • 10 domate qershi
 • 3 kokrra vezë
 • 1 gotë qumësht
 • 1 lugë gjalpë
 • 100 gr djath të bardhë
 • 100 gr djath kaçkavall
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Vendosim një tenxhere me ujë të vluar me pak kripë dhe fillimisht ziejmë lulelakrën për 3 minuta, më pas shtojmë brokolin dhe karrotën dhe i lemë të ziejnë së bashku për 3-4 minuta. I vendosim perimet në një tavë të lyer me pak gjalpë duke vendosur dhe disa domatina. Në një tas përziejmë të verdhat e vezëve me qumështin, djathin e bardhë të thërrmuar dhe djathin kaçkavall të grirë në rende. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi dhe e hedhim kremin në tavën me perime. Shpërndajmë disa copëza gjalpë dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë për rreth 20 minuta.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?