Supë verore me oriz dhe domate nga zonja Albana

7 Qershor, 11:53| Përditesimi: 7 Qershor, 11:55

 • Share

Supë verore me oriz dhe domate

Përbërësit:

 • 1 qepë
 • 2 domate
 • 1 lgj salcë e koncentruar
 • 3 lgj oriz
 • 1 lgj vaj ulliri
 • 2 lgj gjalpë
 • 1 lgj niseshte
 • Buljon mishi / perimesh
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Kaurdisim qepën e grirë hollë në yndyrë duke i shtuar pak kripë për ta zbutur. Shtojmë domatet e prera në kubikë të vegjël dhe i lëmë të ziejnë derisa të tretet mirë qepa. Shtojmë buljon mishi ose buljon perimesh (nëse nuk kemi buljon 1 litër ujë me koncentrat). Pasi vlon buljoni shtojmë orizin. Rregullojmë shijen me kripë e piper dhe në fund shtojmë pak gjalpë të tretur me piper të kuq ose salcë domate të koncentruar.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?