Studimi/ Qentë mund të lidhin fjalët me objektet

29 Mars, 17:10| Përditesimi: 29 Mars, 17:13

  • Share

Qentë janë në gjendje të kuptojnë disa fjalë që iu referohen objekteve në mënyrë të ngjashme sikurse njerëzit. Kështu thotë një studim që ka analizuar valët në trurin e qenve, duke ofruar dëshmi mbi mënyrën se si funksionon truri i qenve.

Qentë janë në gjendje të njohin fjalë që nxisin ata të bëjnë veprime dhe kjo nuk është befasi për pronarët e qenve, të cilët u thonë kafshëve të tyre shtëpiake të “ulen” apo “të kapin topin”.

Sipas hulumtimeve që u krye për 18 qen në Universiteti Eotvos Lorand në Budapest u arrit në përfundimin se ata mund të aktivizojnë kujtesën e tyre për një objekt kur të dëgjojnë emrin e tij.

B.K/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?