Alex Kroes (qendër)

Skandali me aksionet, Ajax shkarkon shefin ekzekutiv

2 Prill, 19:28| Përditesimi: 2 Prill, 19:30

  • Share

Shefi ekzekutiv i Ajax, Alex Kroes është pezulluar nga bordi mbikëqyrës i klubit holandez për akuzat për tregti të brendshme.

Në një deklaratë, bordi i klubit pretendon se Kroes bleu më shumë se 17.000 aksione në klub një javë përpara se emërimi i tij të shpallej më 2 gusht. Bordi tha se ai kërkoi këshilla të jashtme ligjore që "tregon se ai ka të ngjarë të jetë i përfshirë në tregti të brendshme".

Ajax thotë se ata synojnë të shkarkojnë holandezin 50-vjeçar. Kroes, i cili ka qenë në punë vetëm për pak javë, tha se do të kërkonte një gjykim mbi blerjet e tij nga mbikëqyrësi financiar holandez AFM dhe nuk e pranoi vendimin e bordit.

Ai tha se kishte blerë aksione të klubit në faza nga prilli 2022 deri në korrik 2023, duke u ndalur pasi emërimi i tij në Ajax u konfirmua "për të shmangur çdo keqkuptim".

Kroes shtoi se ai i bleu aksionet "nga besimi në klub, jo për të fituar para të shpejta" dhe kishte "siguruar pastërtinë e plotë" në bordin mbikëqyrës për pasuritë e tij.

Nëse gjatë historisë së lavdishme, klubi i holandez na ka mësuar me trofetë dhe sukseset e panumërta, në vitet e fundit 'Harkëtarët' janë kthyer në shtëpinë e skandaleve. Pas shkarkimit të Marc Overmars dhe Sven Mislintat, Alex Kroes është i radhës.

S.DH/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?