VIDEO/ Dy gola në fund thyejnë Dardanët! Rumani - Kosovë ndërpritet për 52 minuta, UEFA me dorë të hekurt kundër diskriminimit! Dardanët lanë fushën pas pankartës ‘Kosova është Serbi’

12 Shtator 2023, 22:49| Përditesimi: 13 Shtator 2023, 09:19

BUKURESHT- Kosova humbi 2-0 kundër Rumanisë për grupin I kualifikues të Euro 2024 në “Stadiumin Kombëtar” të Bukureshtit. Ndeshja, më shumë se për atë që prodhoi në fushë u përfol për diskriminimin kundër shqiptarëve.

Pas vetëm 18 minutave të luajtura, tifozët vendas hapën një pankartë me mbishkrimin “Kosova është Serbi”, si edhe nisën brohoritjet me baza raciste kundër shqiptarëve.

Lojtarët e Kosovës njoftuan arbitrin, që nën një klimë pasigurie ndërpreu ndeshjen dhe dërgoi skuadrat në dhomat e zhveshjes. Paccka lutjes së lojtarëve të tyre, tifozët nuk u qetësuan. Diccka e tillë bëri që arbitri francez Ëilly Delajod të konsultohej me delegatët e UEFA-s dhe drejtuesit më të lartë të dy federatave.

Pas qetësimit të situatës, ndeshja rinisi pas 52 minutash ndërprerje aty ku ndali, në minutën e 18-të. Fundi i pjesës së pari solli kartonin e dytë të verdhë për Vedat Muriqin, që la Kosovën me një lojtar më pak.

Edhe pse me një futbollist mangët, Kosova rezistoi dhe Muric ndali një penallti të Stanciu në minutën e 59. Kur dukej se Kosova do dilte me një pikë, ishte po Stanciu që nga brenda zonës nuk gaboi sërish dhe në të 83 minutë kaloi rumunët në avantazh. Mihaila në të 90+3 shënoi edhe golin e tretë dhe vulosi tri pikë për vendasit. Për t’u përmendur debutimi i sulmuesit Albion Rrahmani te Kosova.

Me këtë humbje Kosova ka shanse të pakta për kalimin e grupit, ndërsa me katër pikë mban vendin e parafundit në grupin I pas gjashtë ndeshjeve. Zvicra me 14 pikë është në vendin e parë dhe Rumania me 12 pikë në të dytin.

Ora 21:57
Thirrjet raciste kundër shqiptarëve, rinis pas 52 minutash ndërprerje Rumani - Kosovë

Ka rinisur pas 52 minutash ndeshja Rumani Kosovë e vlefshme për Euro 2024. Ndeshja u ndërpre pas tensioneve në fushë, ku tifozët vendas shpalosën edhe një pankartë në të cilën shkruhej ‘Kosova është Serbi’. Kaq mjaftoi që futbollistët e Kosovës të dilnin nga fusha dhe të braktisnin lojën pas fërshëllimës së arbitrit, për të rinisur më pas ndeshja pas 52 minutash.

Ora 21:45
Yjet e Rumanisë iu luten tifozëve, ata nuk largojnë pankartën kundër Kosovës

Ultrasit “Uniți Sub Tricolor” hapën një parullë ku shkruhej “Kosova është Serbi”, parullë qartësisht politike që nuk lejohet në tribuna. Gjyqtari në konsultim me delegatin e ndeshjes, vendosi që të ndërpriste takimin dhe dy nga yjet e Rumanisë, Nikolae Staçiu dhe Ianis Haxhi, shkuan poshtë tribunës së ultrasve duke u lutur që ta largonin banerin. Diccka e tillë nuk ka ndodhur.

SI.E.//ReportTv.al

Komente

• hektor: 13/09/2023 09:32

Felliqesirat e Rumanise me veprime raciste te ndyra,pune arixhinjsh se te tille jane.Me nje veprim kaq te rende dhe poshterues arbitri duhej ta kish mbyllur ndeshje ne favor te Kosoves,keshtu zene mend ata ndyresira raciste qe ka ne shume vende.

Përgjigju
  • Ben: 13/09/2023 09:23

Ju qe shani rumunet me shprehje raciste besoj jeni te gjith bionda me sy bojqielli 1 e 80 te gjat .ahhhaha o arnaut

Përgjigju
    • CaBone: 13/09/2023 16:11

Jo mer daku. Zeshkan 182cm 90kg. 100% Katunar Tirone 24 karat????????

• e drejta: 13/09/2023 08:56

KOSOVA DUHET TA FITOI NE TAVOLINE KETE NDESHJE ...KESHTU MUND TE NXJERRIN MESIM JEVGJIT E EUROPES

Përgjigju
  • CaBone: 13/09/2023 08:22

Ue o bon dhe kto arrixhinjt Gangsterra? Tja fusesh vetes. Kta shumica skan buk me honger Barbonat. Kta qe rrin duke lipur e vjedhur rrugve te botes. Yyyyuytt. Rrac M.ter.

Përgjigju
  • Vivaldi: 13/09/2023 03:26

Himni shqiptar I shkruar nga kompozitori romunn duhet te ndryshohet me himnin e operes vivaldi per Skenderbeun por me tekst njejte te Asdrenit pra vetem ndryshon kompozimi sic ishte opera Vivaldi’t per Skenderbeun ! TURP per Rumanine pasi Vlad Dracula Tebes ishte shok i Gjergji Kastriotus Scanderbeg por keshtu eshte politika , Rumania nuk e njeh nga Moldavia kosoven , ne fakt Kosova duhej te ishte Bashkuar qe ne 1911 me shqiperine ! Muhabete te vjetra ne kohe moderne! Sot tregoi qe Rumania ka mbet akoma nivel rrumpalle edhe pse kryeqyteti rumun Bukuresht vjen nga shqipja (i bukur esht) pra tregon nje miqesi antike , nuk behen keto gjeste antisportive Hidheni me referendum.

Përgjigju
    • Bon: 13/09/2023 17:06

Po krahason një terroeust rë ndyrë si Dracula që edhe vetë Rumunët kanë pështirësi për të, apo urren muslimanët dhe ndjen simpati për çdo lloj krimineli të rëndomtë

• Bepi: 13/09/2023 02:05

Rumenet jan magjyp mor

Përgjigju
  • Po ai: 13/09/2023 00:51

O maxhupat e rumanis kan i inat se i kemi shtyp rumunet dhe me maxhupat svejn me. Kan mbet that te shkret.

Përgjigju
  • Bogdan: 12/09/2023 22:20

Ultrasit jane nisoj ne te gjithe boten, vijne ne Stadium vetem per te bere keq dhe sherre dhe nuk perfajson mendimin i shumices. Nga disa situata politike nuk e kemi njohur akoma Kosoven, por ka vite qe eshte bere Shtete Pavarur, keshtu qe kjo realitet nuk e hedhin poshte disa lafe kote me kote.

Përgjigju
    • Bogdan: 14/09/2023 16:43

Komentet neper gazetat rumune, me shumice, ishin kunder keto vendime dhe sipas mendimin tim, organizatoret e kane fajit qe nuk kontrollon sic duhet cfare do afishojn keto ultras. Mos harroni qe ne Greqi jane vrare njerzit nga perleshja spektatoret ultras. Keta nuk jane njerzit "normale". Qeshtja mos nhohje e Kosoves nga ana Rumanis eshte me shume nga minoritetin tone hungarez qe gjithmone kane kerkuar pavarsie, por kot, sepse kane te gjitha drejtat, mesojne ne gjuhen e vete (etc) garantuar edhe nga Bashkimin European. Faleminderit Pjeter per komplimentin, kam 12 vjet ne Shqiperi, dru te jem dhe do mesoja disa lafe ! :)

• Artan: 13/09/2023 04:47

Gabim. Tre rumune qe njoh une, nuk kane lidhje fare me futbollin, jane njerezit me proserbe qe njoh.

• Pjeter: 13/09/2023 02:06

Bogdan, komplimenti per shqipen!! Nga rumunet me thene te drejten kete nuk e prisnim, si duket keta ulrasit kan zgju ato istiktet fashiste te njehere e njekohe aty tek ju!!

• Vlonjati: 12/09/2023 22:07