Foto ilustruese

Si t’i tregoni një djali që nuk keni pëlqim për të pa e lënduar

14 Mars, 22:47| Përditesimi: 14 Mars, 22:48

  • Share

Një nga ndjenjat më të tmerrshme është të mos jesh e dashuruar me dikë që të adhuron. Të gjithë kemi qëndruar në një lidhje pak më shumë seç duhet, qoftë nga frika ose nga dëshira për të mos lënduar ndjenjat e dikujt. Kjo vetëm e bën të pashmangshmen më keq, kështu që ka rëndësi të mësosh se si t’i thuash një djali që nuk e pëlqeni.

Përpara se të mësoni se si t’i tregoni një djali që nuk ju pëlqen, duhet vërtet të vlerësoni llojin e marrëdhënies që keni të dy.

Nëse doni të zhgënjeni lehtë një djalë, gjëja kryesore është ta lini të largohet me vetëbesimin dhe vlerësimin e tij të paprekur.

1. Sigurohuni që vërtet nuk ju pëlqen ai

Kjo mund të tingëllojë pa kuptim, por ndonjëherë njerëzit kanë një mënyrë për të gënjyer veten. Pra, ju duhet vërtet të uleni me veten dhe të jeni të sinqertë. A nuk ju pëlqen vërtet ai? Sigurohuni që të jeni të qartë në ndjenjat tuaja, në mënyrë që të mos ndryshoni mendje më vonë.

2. Jini të sinqertë

Djemtë e dinë kur përpiqeni t’i qetësoni. Mund të jetë edhe më keq sesa të jesh i keq. Edhe pse nuk doni t’i lëndoni ndjenjat e tij, t’i thuash diçka që nuk është e vërtetë për ta bërë të ditur ndryshe, vetëm sa zgjat agoninë e tij.

Nëse e thoni në një mënyrë të mirë dhe i thoni se nuk i mungon asgjë, atëherë nuk mund të jeni përgjegjës për pasojat. Nëse gënjeni dhe thoni diçka që e shtyn atë për më gjatë, kjo varet nga ju.

3. Mos ia thoni me mesazhe

Gjëja më e keqe që mund t’i bëni dikujt është t’ja thoni me mesazh që ju doni ta mbyllni marrëdhënien tuaj. Kurrë nuk është komode ta thuash ballë për ballë, por të paktën e shikon shprehjen në fytyrën e tij. Ju mund të mendoni se është më e lehtë të dërgoni disa fjalë përmes telefonit tuaj, por lëndimi nga kjo mund të jetë më i madh, madje dhe fyes për të.

4. Jini të vendosur

Kur i thoni një djali që nuk ju pëlqen, ai mund të përpiqet t’ju largojë. Ai mund të thotë gjëra të tilla si, “Ndoshta do të ndryshosh mendje” ose “Më jepni një shans tjetër”. Por mos e lini ta bëjë këtë. Sigurojeni atë se ndjenjat tuaja nuk do të ndryshojnë kurrë dhe se jeni shumë të sigurt se ai nuk është djali i duhur për ju.

5. Mbyllni bisedën

Nëse ai është me të vërtetë i mërzitur, mund t’ju duhet të jeni ju ajo që merr kontrollin e rrjedhës së bisedës. Ai thjesht mund të dëshirojë të vazhdojë të flasë vazhdimisht në mënyrë që t’ju bindë të ndryshoni mendje. Nëse kjo ndodh, atëherë do të duhet ta përfundoni vetë bisedën. Mund të thuash gjëra të tilla si: “Shiko, më vjen keq që ndihesh kështu. Por unë të kam thënë se si ndihem dhe të flas më shumë për këtë nuk do të ndryshojë asgjë. Pra, mendoj se është më mirë që të vazhdojmë dhe të flasim për diçka tjetër tani.”/IconStyle

SI.E./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?