Shtetësi shqiptare investitorëve të huaj? Pollo: Në rrezik liberalizimi i vizave

19 Gusht 2022, 11:22| Përditesimi: 19 Gusht 2022, 11:27

  • Share

1649952992_Screenshot2.jpg

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo, në një postim në Facebook ka thënë se qeveria po rrezikon liberalizimin e vizave me projektin për dhënie të shtetësisë shqiptare për investitorë të huaj dhe të pasur.

 “Me “pasaportat e florinjta” Edi Rama jo vetëm po e paraqet Republikën si shtet zuzar që shkel marrëveshjet. Ai po çon drejt anullimit arritjen e madhe të qeverisë së PD në v. 2010: liberalizimin e vizave pra udhëtimin lirisht në Europë. Po ashtu lëshimi i pashaportave nga një firmë private do të thotë se shtetas shqiptarë mund të bëhet edhe derri e dosa nga çdo vend i botës; edhe nga shtete jo miqësore me ne dhe me BE. Mjafton që të paguajnë e të lyejnë rrotën. (kjo ka ndodhur pak vite më parë edhe në dy-tre shtete të BE të cilët e anulluan me urgjencë mbasi u plasën skandale korrupsioni). Rrezik sigurie e dëm reputacioni”, ka shkruar Pollo.


Lajmi kryesor:

Shtetësi shqiptare investitorëve të huaj? Delegacioni i BE, rezerva për projektin, opozita akuzon Qeverinë! Berisha: Thirrje për kriminelët


K.T./ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?