Shqiptari në MB i njohur me nofkën C9

Shqiptari i njohur si 'C9' humbet shtetësinë në Britani, merrej me kontrabandë emigrantësh! U hoq si punëtor ndërtimi por ka ‘Bently’ 200 mijë paund

11 Shkurt, 14:44| Përditesimi: 11 Shkurt, 15:08

  • Share

Një shqiptar i cili më parë gëzonte nënshtetësinë britanike, tashmë e ka humbur atë pasi akuzohet si organizator i një operacioni të gjerë kontrabande emigrantësh që operonte nëpër Kanalin Anglez.

Shqiptari, të cilit emri i vërtetë nuk i dihet, njihet me pseudonimin C9.

Ai hyri në mënyrë ilegale në Mbretërinë e Bashkuar 1999, por arriti të fitojë nënshtetësinë britanike pas disa kohësh.

C9 u akuzua në vitin 2020 për pastrim parash, trafik droge, posedim armësh zjarri dhe organizim të një rrjeti kontrabandues emigrantësh.

Fillimisht ai kalonte në MB emigrantë në mënyrë të paligjshme, duke i futur nëpër kamionë.

Me ardhjen e pandemisë COVID-19 që përfshiu globin, C9 dyshohet se ndryshoi strategjinë e tij, duke u kthyer tek varka të vogla për të transportuar emigrantët nëpër kanalin anglez.

Në vitin 2020, Sekretari i Brendshëm revokoi pasaportën britanike të C9, duke përmendur statusin e tij si një ndihmesë për shqiptarin përgjatë veprimtarisë së tij kriminale.

Komisioni Special i Apelimit të Emigracionit (SIAC) la në fuqi këtë vendim në janar 2023.

Ky vendim krijon një precedent, duke shënuar herën e parë që dikush humbet nënshtetësinë britanike për shkak të akuzave për kontrabandë emigrantësh.

Sipas medive, pavarësisht provave kundër tij, C9 pohon pafajësinë e tij, duke këmbëngulur se ai është thjesht një punëtor ndërtimi, pavarësisht se posedon një Bentley me vlerë 200,000 £.

Gruaja dhe fëmijët e tij, të gjithë shtetas britanikë, tani përballen me një të ardhme të pasigurt.

Rasti i tij nënvizon masat në rritje që vendet janë të gatshme të marrin për të luftuar imigracionin e paligjshëm, edhe nëse kjo nënkupton heqjen e shtetësisë së individëve të fituar me vështirësi.

K.M//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?