Sarandë/ Në Syrin e Kaltër tren për të moshuarit e fëmijët! Bileta do të kushtojë 300 lekë

29 Prill, 15:11| Përditesimi: 30 Prill, 09:15

 • Share

I cilësuar si perla e turizmit, Parku Natyror “Syri i Kaltër”, i cili një vit më parë mirëpriti 192,000 turistë, tashmë ka një tren me naftë.

Bileta e trenit, që sapo është vendosur në funksion kushton 300 lek. Ai lehtëson lëvizjen e të moshuarve dhe prindërve me fëmijë të vegjël, të cilët e kanë të pamundur të përshkojnë 2.5 kilometra rrugë në këmbë.

Gjatë dy viteve të fundit, ka pasur raste kur është kërkuar ndihma e ambulancës për të transportuar pushues të cilët për arsye të temperaturave të larta kanë pësuar komplikacione.

Kjo pasi lëvizja në hapësirën e parkut natyror kryhej vetem në këmbë apo bicccikleta. Lëvizja e automjeteve është e ndaluar, nga trau e deri tek burimi i syrit të kaltër. Në vitin 2022 Ministria e Turizmit investoi për rikualifikimin urban të parkut, duke i dhënë një pamje të re, me trotuare, ndriçim dhe pastrim.

M.Q.//ReportTv.al
Komento

Komente

 • Wtf: 01/05/2024 20:05

  Tani le te binjakezohet me trenin e liqenit te Tiranes hahah

  Përgjigju
 • Wizz air: 01/05/2024 16:36

  Pse nuk behet nje linje me Wizz ajer meqe mos shkon 5€ bilete ahah

  Përgjigju
 • Qytetari: 30/04/2024 17:10

  O Plehra akoma do I grabisni njerzit ,si do paguajnë 300 lek për 2.5 km rrugë ,1000 mij lekë është Furgoni Vlorë Tiranë . Kush ka qenë hajduti me lidhje qeveritare që ka fituar tenderin? Mos u ngopshi plehra!

  Përgjigju
 • Ana: 30/04/2024 05:56

  Turp! Kjo eshte zhvatje qe i behet vecanerisht te moshuarve! Gjakpires!

  Përgjigju
 • Iris: 30/04/2024 00:59

  Femijet e te moshuarit duhet t'a kishin falas,ose te ishte me cente.S.d.q,kjo eshte me teper per turistet e huaj.Ja e pe nje here o dy here Syrin e kalter, me shume nuk ja vlen edhe sikur falas te ishte.

  Përgjigju
 • Alvanos: 29/04/2024 19:20

  300 Lekë bileta për rrugë? Wtf?

  Përgjigju
 • Lui: 29/04/2024 18:34

  Ore, budallenj jeni apo si..?! Fëmijët dhe pensionistët duhet të jenë falas. Të tjerët patjetër që duhet të paguajnë kush merr trenin. Ose le ta bëjnë në këmbë. Por për fëmijë nën 12 vjeç, dhe persona mbi 60 vjeç nuk duhet të ketë pagesë. Është turp kjo që bëni.., për mos thënë skandal!!!

  Përgjigju
 • zigur: 29/04/2024 17:13

  Sa per te qeshur 300 lek bileta eshte pak beheni 3000 lek se te moshuarit kane pensione shum te larta dhe nuk kane ku ti harxhojne,a u ftofshi ne bythe o idjote te ndyre.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?