Rama thirrje ADF-së: Hape më shumë portofolin për arsimin

30 Janar, 12:32| Përditesimi: 30 Janar, 13:01

  • Share

 

Kryeministri Edi Rama, në një takim për programin e zhvillimit kombëtar për arsimin bëri thirrje për kontribut më të madh për arsimin. Kreu i qeverisë shqiptare ju adresuar ADF (Fondit Shqiptar të Zhvillimit) që të hapë më shumë portofolin për arsimin.

‘BE duke kuptuar këtë nevojë dhe shqetësim të madh ka ndryshuar qasjen dhe për herë të parë në historinë e vet ka vendosur që për një vend që nuk është vend anëtar i BE-së por është një procesin e negociatave instrumente të rinj financiarë të cilat deri dje mund ti gëzonin vetëm vende të BE-së. Tani me planin e ri të rritje ekonomike që ka bërë KE për vendet tona fale përpjekjes sonë, ne do të kemi mundësinë të vëmë më shumë financa në dispozicion dhe do të fokusohemi edhe te arsimi i cili edhe pse nuk është si sektorët e tjerë, është më strategjiku më i rëndësishmi nga të gjithë sektorët pasi është sektori ku garantohet si do të jetë e ardhmja.

Padiskutim ADF-në e kemi një partner të rëndësishëm, shpresoj që ADF-ja e cila ka bërë disa partneritete me sukses të padiskutueshëm të marri shembull nga qeveria shqiptare dhe të hapë më shumë portofolin pasi kanë akoma më shumë në portofolin e tyre. Duke parë se qeveria po bën ekstra forco për të adresuar nevojën që njerëzit tanë në këtë vend të ketë paga gjithnjë e më dinjitoze.

ADF-ja me siguri herët ose vonë, shpresoj më shumë herët se vonë do ta zgjerojnë pak portofolin e tyre që megjithatë ka dhënë shumë rezultate deri tanid he falë bashkëpunimit me adf-në kemi edhe programin e shkollës së drejtorëve që vazhdon. Dua të mos harroj UNICEF-in dhe patjetër edhe fondacionin Soros, që vazhdon ndihmon edhe pse jo si më parë për hir të vërtetës. Ka pas ndihmuar shumë më tepër Soros kur ishte në pushtet ata që sot e mallkojnë sot me pak po sidoqoftë në mënyrë të qëndrueshme dhe të arsyeshme. Ju siguroj se ky nuk është një moment si gjithë te tjerët.’- tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama: Paga mesatare e mësuesve do të shkojë në 950 euro! Reformojmë sistemin, do paguhen sipas meritës


M.Q.//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?