Pse e refuzojmë dikë kur tregon shumë interes për ne?

5 Prill, 18:42| Përditesimi: 5 Prill, 19:54

  • Share

Fillimi i një njohjeje të re është gjithmonë një ndjenjë e bukur. Ka emocione, shpeshtësia rrahjeve të zemrës sa herë që takoheni dhe ngacmimet mes njëri tjetrit.

Dhe më pas ky person emocionohet më shumë dhe e shpreh hapur këtë gjë. Ai mund t'ju sugjerojë që të dilni më shpesh ose mund t'ju dërgojë mesazhe të vazhdueshme dhe t'ju përgjigjet shumë shpejt. Ai mund t'ju thotë se ju pëlqen!

Dhe, sigurisht, pas kësaj ju mund të largoheni ngadalë ose befasisht. Kjo na ka ndodhur të gjithëve nga të dyja palët. Shumë prej nesh e shijojnë flirtin dhe kur mbaron humbasim interesin.

Por pse ndodh kjo?

Nëse humbisni interesin kur personi tjetër zbulon se ju pëlqen vërtet, atëherë ndoshta nuk ndiheni rehat më me të .

“Kur marrëdhënia bëhet më e ngushtë, ne bëhemi më të pambrojtur. Pra, ne mund të lëndohemi më lehtë ”, thotë Jesse Kahn, punonjës social dhe drejtor i Kolektivit të Terapisë Gjinore dhe Seksualitetit në Nju Jork.

Pra, kur largohemi nga dikush që shpreh ndjenjat e tij ndaj nesh, ne në thelb po përpiqemi të mbrojmë veten. “Ka njerëz që ndihen më të sigurt kur dikush i refuzon, sepse është më normale dhe më e lehtë për ta ”, thotë Jesse Kahn.

Kjo, sigurisht, nuk është e vetmja arsye që ne refuzojmë dikë kur bëhet më emocionalisht i ngutshëm .

Shkaku i dytë, sipas Kahn, është mundësia që personi tjetër të na japë përshtypjen se ka krijuar varësi ndaj nesh .

Kur dikush është i pavarur tregon pjekuri, por shprehja e shpejtë e ndjenjave  mund të perceptohet nga personi tjetër si dëshpërim.

Nëse trembeni shumë lehtë nga ndjenjat që shpreh personi tjetër, atëherë përpiquni të mbani mend se si keni reaguar në situata të ngjashme në të kaluarën ose kur keni qenë në vendin e personit të emocionuar, sugjeron Kahn. “Në këtë mënyrë do të mund të vendosni në një klasë ndjenjën e çuditshme të distancës që dëshironi të mbani dhe të shprehni me qetësi atë që ndjeni. Nëse ju pëlqen vërtet personi tjetër, është turp të humbni kontaktin vetëm sepse ai u emocionua më shumë."

Xh.K//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?