Protesta e Rithemelimit, Kikia: 'Demonstrim njëpërdorimësh', nuk mjafton për të ardhur në pushtet

22 Shkurt, 18:00| Përditesimi: 22 Shkurt, 18:25

  • Share

 

Analisti Mentor Kikia e cilësoi si një ‘demonstrim njëpërdorimësh’ protestën e Rithemelimit më 20 shkurt para kryeministrisë.

I ftuar në ‘Studio Live’ në Report Tv, Kikia tha se protesta të tilla nuk mund ta sjellin Rithemelimin ne pushtet dhe solli në krahasim rastin e protestave në Evropë të cilat organizohen nga qytetarët dhe jo politikanët.

“Sado njerëz të ishin në protestë, nuk mjaftojnë për ta sjellë PD-në në pushtet. Ardhja në pushtet bëhet me numërimin e votave. Unë jam mbështetës i përhershëm i të protestuarit. Mendoj se të protestosh është një detyrë qytetare, gjimnastika më e mirë për një demokraci.

Në Shqipëri protestohet rrallë dhe protestohet kur të thërret politika. Protesta janë ato që u bënë për 1 muaj rresht në vendet e BE nga fermerët. Këto janë ekskursione politike që bhen për një demonstrim njëpërdorimësh dhe mbyllen me kaq”- tha Kikia.


Lajmi kryesor:

Amnistia Penale u hoq nga rendi i ditës në Kuvend, Baçi: PS do të amnistojë persona të caktuar, me Bashën u prishën pazaret


B.V//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?