Pr.ligji i ri/ Abort deri 14-javëshe, mjeku: Bëhet për shkak të zbulimit të anomalive

14 Maj, 22:32| Përditesimi: 14 Maj, 23:03

  • Share

 

Pr/ligji për shëndetin riprodhues i dalë për konsultim publik njeh të drejtën e një 16 vjeçareje të pamartuar të japin vetë pëlqimin për ndërprerjen vullnetare të shtatzënisë, por të paktën njeri nga prindërit ose kujdestari ligjor duhet te informohen për vendimin e saj.

Aborti mund të kryhet brenda katërmbëdhjetë javëve të para të shtatzënisë, me kërkesë të gruas shtatzënë dhe duhet të plotësojë disa kërkesa.

Mjeku gjinekolog, Blerti Cami në emisionin Repolitix në Report Tv tha se java e 14 për të kryer abort është caktuar për shkak se mund të zbulohen anomali të ndryshme.

‘Nëse e lejon java është një teknikalitet. Ka qenë 12 pse mos të ishte 11, realizohet medikamente dhe fetusi del vetë. Disa kanë deri në javën e 12 dhe disa deri në javën e 14-të. Përse e kanë shtuar dy javë. Rastet që na vijnë me javën e 12-të janë shumë pak, se sa na vinin më parë. 95% e shtatzënive të padëshiruara kapen herët. Rastet që shkojnë deri në javën e 12 janë pak.

Pse java e 14-të? Sot është bërë e mundur që në javën e 11-të 12 të kapësh anomali që nuk i kap më parë. Sot mund të zbulosh anomalitë. Ky ligj ka për detyrë vetëm të parashikojë një situatë. Pjesa e vërtetimit është pjesa e komisionit shëndetësor.’- u shpreh Cami.

Po Kimete Klejna nga qendra ‘Për jetën Shën Jozefi’, u shpreh kundër abortit.

‘Barra e vrasjes është shumë e rëndë mbi nënë dhe babain që e porosisin atë vrasje.’- tha Klejna.

Ndërsa mjeku Nikolin Jakaj tha se ‘ulja e moshës së abortit është e panevojshme nga 18 te 16 vjeçe.’


Lajmi kryesor:

Gazetari Tanini: Një nënë surrogate merr deri në 5 mijë euro, kryhet prej 10 vitesh në Tiranë! Mjeku Cami: Ligji i vonuar, por i domosdoshëm


M.Q.//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?