Placido Domingo

Bota

Pjesë e grupit kriminal në Argjentinë, tenori Placido Domingo zbulohet nga përgjimet

18 Gusht 2022, 18:16| Përditesimi: 18 Gusht 2022, 18:27

  • Share

I konsideruar si ikona e operës botërore, tenori spanjoll Placido Domingo rezulton sipas hetimeve të Prokurorisë së Argjentinës i lidhur me një grup kriminal në Buenos Aires të akuzuar për trafikim dhe shfrytëzim seksual të vajzave të reja, përveç pastrimit të parave dhe praktikës ilegale të drogës.

Javën e kaluar, policia kreu 50 bastisje kundër grupit, i cili vepronte me emrin "Shkolla Yoga e Buenos Aires", dhe 19 persona u arrestuan.

Regjistrimet audio të marra përmes përgjimeve janë transmetuar që atëherë në kanalet në të gjithë Amerikën Latine. Këto përfshijnë zërin e një njeriu që autoritetet besojnë se është zëri i Domingos, i cili po diskuton planet me anëtarët e tjerë të bandës së kriminale. Deri më tani, datat e sakta të këtyre regjistrimeve nuk janë bërë publike.

Një seri kasetash audio të sekuestruara gjatë bastisjeve e akuzojnë atë, teksa u vendosën për të përgjuar grupin, i cili, pas fasadës së “Shkolla e Yoga” fshihte shumë më tepër. Aq sa hetimi gjyqësor u quajt “Geishado Vip” ku shfrytëzoheshin shumë vajza të reja.

Mes klientëve VIP do të ishte edhe tenori, i cili në përgjime ka rezultuar protagonist i një gjoja takimi seksual me “Mendin”, një grua pjesë e sektit. Domingo do t’i kishte thënë: “Kur të largohemi nga darka do të arrijmë veçmas. Ne do ta bëjmë në këtë sepse agjentët e mi do të ngjiten në dhomën e tyre, kur të ngjitem unë, dhe ata do të qëndrojnë në të njëjtin kat”.

Tenori i njohur ka qenë në shoqëri me vajzat e shumta të rekrutuara nga Juan Percowicz, mjeshtër shpirtëror i vetëquajtur, tashmë 84 vjeç, që punon në Villa Crespo, një lagje e Buenos Aires, e frekuentuar nga artistë dhe futbollistë.

Që nga viti 2019, më shumë se 20 gra janë paraqitur publikisht dhe kanë akuzuar për sjellje të pahijshme Domingon. Si rezultat i atyre akuzave, Domingo ndau rrugët me “Metropolitna Opera” të Nju Jorkut dhe dha dorëheqjen nga roli i tij si drejtor i përgjithshëm i “LA Opera” në Kaliforni. Në mars 2020, emri i Domingo u hoq nga programi i karrierës së hershme të artistit të ri në Opera Kombëtare të Uashingtonit në Uashington, DC, ku ai shërbeu si drejtor artistik dhe më vonë drejtor i përgjithshëm nga 1996 deri në 2011.

S.C/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?