Piroshki me mish, receta ruse e piteve të mbushura nga zonja Albana

16 Maj, 12:22| Përditesimi: 16 Maj, 12:24

 • Share

Piroshki me mish      

Përbërësit:

Për brumin:

 • 1 kg miell
 • 30 gr maja birre
 • 1 ls sheqer
 • 1/2 fç qumësht
 • 1 vezë
 • Kripë
 • Gjalpë
 • Ujë sa të marrë

Për mbushjen:

 • 300 gr mish i grirë
 • 1 qepë mesatare
 • 1 vezë të zier
 • 1 tufë majdanoz
 • 100 gr djathë

Përgatitja:

Me majanë, sheqerin, 2-3 lugë miell dhe qumështin e vakët, përgatitim majanë duke e lënë në vend të ngrohtë që të fryhet. Pas këtij veprimi, majanë e ardhur e hedhim në miellin të hapur gropë në mes. Shtojmë vezën, kripën, gjalpin si dhe aq ujë sa të zihet një brumë mesatar, të cilin e vendosim në vend të ngrohtë mbuluar me pecetë që të vijë. Në vijim, brumin e ndajmë në dy pjesë dhe e hapim në petë në trashësinë e gishtit dhe me një gotë uji presim brumin në disqe të rrumbullakta. Në mes, vendosim mbushjen e kimasë që kemi përgatitur dhe palosim me kujdes anët. I lëmë që të fryhen në një pecetë të spërkatur me miell. I vendosim piroshkat në tavë që të piqen në furrë mesatare ose i skuqim me vaj në tigan.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?