Petanik me mish të grirë nga zonja Albana

14 Maj, 12:57| Përditesimi: 14 Maj, 12:58

 • Share

Petanik me mish të grirë

Përbërësit:

 • 1 gotë miell
 • 1 fç kos
 • 1 lç pluhur pjekës
 • 1 lç kripë
 • 2 lgj gjalpë
 • 1 lgj vaj

Për mbushjen:

 • 350 gr mish i grirë
 • 1 qepë
 • 2 lgj vaj
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Zëmë brumin dhe e ndajmë në 4 pjesë. E punojmë mirë dhe e lëmë të vijë. Më pas hapim petën e parë, shtrojmë masën e mishit që kemi përzierë me qepën, vaj, kripë, piper. Vendosim petën tjetër duke e spërkatur me gjalpë, mbushje dhe përsëri petë. Petanikun e bëjmë me tre shtresa mbushje, tek peta e katërt që është e fundit e spërkasim mirë me gjalpë dhe mbledhim anësoret në formën e një zarfi. E punojmë me duar mirë sikur punojmë një fokaçe. E vendosim në një tavë, ku kemi shtruar letër guzhine dhe e pjekim në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 45 minuta.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?