Pesë këshilla 'të thjeshta por efektive' për të rritur jetëgjatësinë tuaj

4 Mars, 17:25| Përditesimi: 4 Mars, 17:29

  • Share

Shpesh njerëzit  supozojnë se ju duhet të bëni ndryshime të mëdha në stilin e jetës për të rritur jetëgjatësinë tuaj , por një ekspert tregon se "ky nuk është rasti".

David Wiener, Specialist Trajnimi  tregon pesë këshilla të thjeshta por efektive për të rritur jetëgjatësinë  tuaj.

1.Mbani trurin tuaj aktiv

Një nga "mënyrat më të mira" për të mbajtur të mprehtë aftësinë tuaj njohëse dhe për të rritur jetëgjatësinë është duke mbajtur trurin tuaj aktiv.

 Duke sfiduar trurin tuaj me ushtrime mendore, besohet se mund të ruani qelizat individuale të trurit dhe të stimuloni komunikimin midis tyre për t'i ndihmuar ato që  të punojnë në mënyrë më efektive.

2. Dilni jashtë

Shëtisni , kalimi i kohës jashtë mund të rrisë nivelet e vitaminës D , e cila është thelbësore për shëndetin e kockave tuaja, ndikon në përmirësimin e gjumit si dhe ul e rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

3. Jepini përparësi gjumit

Eksperti paralajmëroi se hulumtimet tregojnë se gjumi i vazhdueshëm më pak se gjashtë orë në natë gati dyfishon rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru .

“Për t'u siguruar që të keni një gjumë të mirë, përpiquni të krijoni një orar gjumi, të shkoni në shtrat në të njëjtën orë çdo natë dhe të zgjoheni në të njëjtën orë çdo ditë. Gjithashtu sigurohuni që të fikni çdo pajisje elektronike të paktën një orë para gjumit pasi drita blu e disa  pajisjeve mund të stimulojë trurin dhe t'ju mbajë zgjuar.

4. Reduktoni stresin

Stresi shkakton lirimin e një hormoni të quajtur kortizol, i cili mund të rrisë presionin e gjakut dhe të shkaktojë ruajtjen e yndyrës së barkut në nivele të larta. Të dy këta faktorë mund të çojnë në një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës dhe të shkurtojnë jetën tuaj. Për të luftuar efektet e stresit, përpiquni ta reduktoni, shijoni të tashmen dhe mos u shqetësoni për të arrdhmen.

5. Ushtrohuni në mëngjes

Ndërsa stërvitja në përgjithësi mund të çojë në jetë më të shëndetshme, hulumtimet tregojnë se ushtrimet në mëngjes mund të lidhen me djegien e më shumë kalorive dhe yndyrës së tepërt se çdo ushtrim tjetër. Oksidimi i yndyrës është një faktor masiv që ju ndihmon të humbni peshë, të udhëheqni një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe të zvogëloni rrezikun e diabetit.

B.V/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?