Pastiçe orientale me petë nga zonja Albana

6 Qershor, 12:17| Përditesimi: 6 Qershor, 12:21

 • Share

Pastiçe orientale

Përbërësit:

 • 500 gr makarona
 • 300 gr kima
 • 300 gr domate të freskëta
 • 1 gotë e vogël verë e bardhë
 • 1 kokërr qepë
 • 2 lgj galetë
 • 1 kanellë
 • 2 lgj gjalpë
 • 150 gr djath i grirë
 • Vezë sipas dëshirës
 • Kripë, arrë moskat
 • Petë të gatshme

Përgatitja:

Ziejmë makaronat me ujë të bollshëm me kripë. Në një tenxhere skuqim qepën e grirë hollë me pak vaj derisa të zverdhet. Shtojmë kimanë duke e kaurdisur, e shuajmë me verë dhe më pas shtojmë domatet e grira dhe i lëmë të gatuhen. Tek makaronat që kemi zjerë shtojmë dy lugë gjalpë, djathin dhe vezët e rrahura. Trazojmë kimanë bashkë me makaronat.  Në tavë shtrojmë 3-4 petë të spërkatura me gjalpë, hedhim makaronat dhe sërish petë. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Cel

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?