Pas vrasjes së Floyd, Trump takim urgjent me liderët afrikano-amerikanë, guvernatorët dhe drejtuesit e sigurisë kombëtare

1 Qershor 2020, 16:23| Përditesimi: 1 Qershor 2020, 16:35

  • Share

Ndërsa Presidenti amerikan Donald Trump dhe këshilltarët e tij po vazhdojnë të hartojnë strategji për tju përgjigjur sa më mirë trazirave në shkallë mbarëkombëtare, zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë kanë filluar ‘të arrijnë’ tek disa udhëheqës afrikano amerikanë dhe ti bindin ata për një seancë dëgjimore brenda kësaj jave në lidhje me revoltat dhe dhunën që ka përfshirë vëndin pas vrasjes së afrikano amerikanit Floyd nga një polic i bardhë.

Programi i Trump për sot ka të bëjë me një mbledhje urgjente me guvernatorët e shteteve, drejtuesit e zbatimit të ligjit dhe drejtuesit e sigurisë kombëtare - një tregues ky që presidenti amerikan është përqendruar tani për tani në çështjet e rendit dhe ligjit gjatë dhunës në mbarë vendin.

Protestat për vdekjen e George Floyd janë përhapur edhe në shumë qytete të SHBA teksa Garda Kombëtare është aktivizuar në 26 shtete dhe rreth 40 qytete ku është vendosur tashmë shtetrrethimi.


Lajmi kryesor:

Vdekja e Floyd, protesta ‘errëson’ Shtëpinë e Bardhë, Trump evakuohet në bunker, Los Angeles viktimë e grabitjeve (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares