Oshaf/Kek me fiq të thatë nga zonja Albana, shije e traditës së Malësisë së Shkodrës

9 Maj, 12:01| Përditesimi: 9 Maj, 12:03

 • Share

Oshaf me fiq të thatë

Përbërësit:

 • 1 pako me fiq të thatë
 • 4 kokrra vezë
 • 170 gr sheqer
 • 100 gr gjalpë
 • 250 gr miell
 • 125 gr kos
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë sodë buke

Përgatitja:

Në një tas thyejmë vezët, i bashkojmë me sheqerin, shtojmë gjalpin e zbutur, kosin dhe pastaj përbërësit e thatë si mielli, soda dhe kanella. I përziejmë mir, lyejmë një tavë me pak vaj dhe miell dhe shtrojmë masën e përgatitur. E vendosim në furrën e ngrohur paraprakisht në 180°C dhe e lëmë të piqet për 45-50 minuta.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?