Ora e arit e John Jacob Astor

Ora e artë e pasagjerit më të pasur në bordin e Titanikut del në ankand! Ja shuma marramendëse që pritet të shitet

27 Prill, 16:01| Përditesimi: 27 Prill, 16:10

  • Share

Një orë ari e John Jacob Astor IV, njeriut më të pasur në bordin e Titanikut, do të dalë në shitje në një ankand të kujtimeve nga anija e mbytur.

Astor ishte një nga 1500 personat që vdiqën kur Titaniku u fundos më 15 prill 1912 pasi u përplas me një ajsberg, shkruan CNN.

Ora është në mesin e një numri artikujsh të shquar që ofrohen në shtëpinë e ankandit Henry Aldridge & Son në Wiltshire të Anglisë, duke përfshirë mbajtësen e violinës së liderit të grupit dhe një libër xhepi që dokumenton Udhëtimet e planifikuara të Titanikut.

Vetë violina u shit për 1.7 milionë dollarë vitin 2013. Ajo konsiderohet si artikulli më i shitur nga anija.

 Ndërsa ora pritet të shitet nga 100,000 deri në 150,000 £ (125,000-188,000 dollarë) dhe vlera midis 100,000-120,000 £ (125,000 dollarë-150,000 dollarë), sipas drejtorit të shtëpisë së ankandit Andrewaging Headridge.

Ora, mansheta ari, një unazë diamanti, para dhe një libër xhepi ishin sendet personale që u gjetën me trupin e Astorit.

Fillimisht ato iu dërguan djalit të tij, Vincent Astor. Në vitin 1935, Vincent ia dha orën si dhuratë pagëzimi djalit të William Dobbyn IV, sekretarit ekzekutiv të John Jacob Astor.

Thuhet se familja Dobbyn e mbajti orën deri në fund të viteve 1990, deri sa ajo doli në ankand.

 Ndërsa më pas një koleksionist i paidentifikuar në Shtetet e Bashkuara e bleu orën dhe është shitësi aktual. Që atëherë, ajo është ekspozuar në disa muze.

Në këtë ankand do të ofrohen edhe manshetat e John Jacob Astor IV dhe plani i akomodimit të klasit të parë të Titanikut. Manshetat pritet të shiten nga 5,000 deri në 8,000 £ (6,250-10,000 dollarë) dhe plani i akomodimit midis 20,000 dhe 30,000 £ (25,000-37,500 dollarë).

Xh.K/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?