Shqiptarja Gerta

Nga Shqipëria në Trentino, historia e Gertës që bleu sallonin e bukurisë ku ishte punonjëse: Duajeni punën që bëni

29 Shkurt, 08:05| Përditesimi: 29 Shkurt, 08:54

 • Share

Shqiptarja Gerta, pronare e sallonit të bukurisë "Beauty like Chloe", bëri ëndrrën e saj realitet me hapjen e dyqanit në Trentino, ndërsa mban emrin Chloe, si vajza e saj, një emër që e bën edhe më të thellë lidhjen e pronares me sallonin e saj.

“Për mua është një kënaqësi e madhe”, komenton Gerta, e cila të hënën e 19 shkurtit inauguroi dyqanin e saj, i cili ndodhet brenda qendrës tregtare Top Center.

“Këtë punë e kam filluar që kur jetoja ende në Shqipëri, dhjetë vjet më parë, shpjegon Gerta,  më pas në vitin 2019 u transferova në Itali. Në fillim nuk ishte e lehtë”.

Një ndryshim i rëndësishëm, pothuajse rrënjësor, i cili e çoi Gretën të përballet me një aventurë të re në një vend krejtësisht të panjohur.

“Ende vuaj pak me gjuhën, por tani jam shumë e lumtur dhe e kënaqur me rrugën time”.

Ky rrugëtim nisi në shtëpi, ku Gerta bënte trajtime estetike për të afërmit dhe miqtë. Po, sepse të qenit estetiste nuk është thjesht një punë, por një pasion i vërtetë, për t'u ndarë me njerëzit e dashur.

“E rëndësishme është të duash atë që bën, sepse vetëm në këtë mënyrë njeriu mund ta bëjë punën e tij në mënyrën më të mirë”.

Një pasion që e ndihmoi në fund edhe në Itali.

“Para rreth një viti e gjysmë fillova të punoj si estetiste pikërisht në këtë sallon. Ishte hera e parë që punoja si punonjëse për dikë. Ishte një eksperiencë e bukur, e papritur por e bukur”.

Në fund, pasioni i saj, dashuria për atë që ajo e përcakton si të vetmen punë që ka bërë ndonjëherë, e ndihmuan të gjente vendin e saj edhe larg vendit të origjinës. Por jo vetëm kaq, shqiptarja Gerta arriti që të blejë dyqanin ku ishte punësuar.

“Një ditë pronarët e mi më propozuan të blija biznesin dhe unë pranova. Ishte diçka e papritur. Një situatë e papritur që u bë e mundur edhe falë mbështetjes së mikes dhe koleges sime Elisa. Elisa ka qenë gjithmonë pranë meje, nuk ka pasur kurrë ndonjë lloj rivaliteti, as kur vendosa të marr biznesin. Ajo më ndihmoi dhe më mbështeti shumë”.

Një solidaritet femëror që e ndihmoi Gertën të realizonte ëndrrën e saj, hapjen e sallonit.

“Ka pasur momente që mendoja të kthehesha në Shqipëri, rrëfen ajo. Ka pasur edhe momente të vështira, si kur më duhej të plotësoja të gjitha dokumentet për blerjen”.

Shumë burokraci e cila, megjithatë, nuk e ndaloi atë.

“Tani mund të them se jam shumë e kënaqur dhe e lumtur. Nuk jam penduar kurrë për zgjedhjet që kam bërë, si punonjëse dhe si pronare”.

Guximi dhe shumë pasion, kjo ishte forca e Gertës, e cila në sallonin e saj të bukurisë ofron shumë shërbime për kujdesin personal për vajzat dhe gratë.

“Sigurisht që shërbimi më i kërkuar është rregullimi i thonjve. E bëjmë çdo ditë – shpjegon Gerta – mua, për shembull, më pëlqen të vizatoj dizajne në thonjtë e klientëve të mi”.

Një punë e mundimshme me durim dhe ndjeshmëri të madhe.

“Është një punë që nuk ua rekomandoj atyre që nuk kanë durim. Ne jemi si psikologët, përveçse të bëjmë thonjtë përpiqemi të krijojmë një marrëdhënie me klientin, sepse në fund të fundit është mirë që të gjithë të flasin. Nuk është thjesht një manikyr, por diçka më shumë ”.

Një ndjeshmëri e madhe që bëri që Gerta të jetë shumë e dashur për klientët e saj.

“Kënaqësia më e madhe është kur më shkruajnë se nuk do të më ndryshonin kurrë, ose se janë shumë të kënaqur me punën”.

Një “mision” ai i pronares së ‘Beauty like Chloe’ dhe punonjëses së saj Elisa, për t’i bërë njerëzit të ndihen mirë. Një punë që nuk i rëndon aspak, sepse në fund të fundit, nëse “zgjedh punën që do, nuk do të punosh asnjë ditë në tërë jetën”./ Il T Quotidiano

SI.E./ReportTv.al
Komento

Komente

 • sapa: 01/03/2024 11:22

  Mos e lesho telefonin nga dora.Tipike shqiptare edhe ne banjo me telefon.

  Përgjigju
 • PER TARRASI: 29/02/2024 11:28

  Shum e vertet per komentet qe the jam dakort me ty. Shqiptaret e brezit te dyte dojn te ikin sa me pare nga italia sa me shpejt, dhe i pjes e tyre e kan realizuar sepse italia nuk ofron asnje gje dhe jan fukarenj ne shpirt dhe ne portofol.

  Përgjigju
  • Kosovar jo arber: 01/03/2024 15:08

   shko mor budalla shqiptaret ne itali iane komuniteti me i integruar...ku Ka si italia shko ne gjermani ha patate dhe ngri nga bora

 • Tarrasi: 29/02/2024 10:19

  Bravo te qofte moj vajze per arritjen e bukur qe ke bere,por vallaj italianet me te dhene nje biznes, eshte veshtire po nuk i shperbleve. Megjithate Italia ka mbaruar si shtet, dhe sidomos ta shtysh bukur ne Trentino me ata njetez aty, vallaj e forte je per durimin. A edhe dicka, shiko se do ta permendin gjithmone italianet per kte nder qe te kane bere. Suksese

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?