Oklahoma City Thunder - Boston Celtics

NBA/ Oklahoma i 'ngrin buzëqeshjen' Celtics, fitojnë Golden State dhe 76ers

3 Janar, 13:37| Përditesimi: 3 Janar, 13:39

  • Share

Ndeshjet e radhës në NBA dhuruan spektakël, me Oklahoma City Thunder që mposhtën 127-123 Boston Celtics, duke i "ngrirë buzëqeshjen" miqve. Golden State mposhtën Orlandon 121-115. Memphis dhe New Orleans fituan në shtëpi kundër San Antonio (106-98) dhe Brooklyn (112-85), Charlotte mund Sacramenton (111-104).

OKLAHOMA CITY THUNDER-BOSTON CELTICS 127-123
Pas gjashtë fitoreve radhazi, Bostoni rikthehet te shija e hidhur e humbjes dhe e bën këtë në shtëpinë e Thunder, me vendasit që marrin suksesin e pestë radhazi. Ndeshja e madhe mes dy skuadrave më të mira në të gjithë NBA shkon për OKC, e cila pas pjesës së parë e gjeti veten në epërsinë (61-59). Megjithë përpjekjet e miqve, ata nuk mundën ta dërgonin sfidën në shtesë. Edhe një herë vendimtar ishte Shai Gilgeous-Alexander, i cili shënoi 36 pikë, ndërsa nuk mjaftuan pikët dyshifrore të Porzingis dhe Tatum, përkatësisht 34 dhe 30 pikë me 10 dhe 13 kërcime. Megjithatë, Bostoni mbetet i pari në Lindje me rekord 26 fitore e 7 humbje, ndërsa në Perëndim OKC konfirmon vendin e dytë (23-9) një fitore larg kryesuesve të Minesota.

PHILADELPHIA 76ERS-CHICAGO BULLS 110-97
Philadelphia përfiton nga disfata e Bostonit, duke mposhtur Chicago 110-97. Ndeshja shënon rikthimin në stilin e Joel Embiid. MVP i sezonit të fundit të rregullt, pasi është rikuperuar nga lëndimi, dominon ndeshjen me 31 pikë, 15 kërcime dhe 10 asistime. Nuk mjaftuan 16 pikët e DeRozan dhe 11 të Drummondit me 17 kërcime për miqtë. Ende në Lindje, Çikago mbetet e dhjeta me një rekord 15-20.

GOLDEN STATE WARRIORS-ORLANDO MAGIC 121-115
Fitore themelore për Golden State, i cili pas tre humbjeve triumfon ndaj Orlandos dhe mbetet në zonën play-in të Konferencës Perëndimore. Ndeshje e ekuilibruar, siç e dëshmoi edhe rezultati 55-55 në intervalin e parë. Skuadrës së Currey iu desh rezultati 32-26 në çerekun e tretë për të vënë kundërshtarin përpara dhe më pas për të rezistuar në 12 minutat e fundit. Magjikët provojnë me 27 pikë dhe 12 kërcime nga Paolo Banchero, përveç 25 nga Franz Wagner, por udhëhiqen nga goditjet e Stephen Curry, i cili shënoi 36 pikë. Kuminga (19) dhe Thompson (15) gjithashtu bënë mirë. Orlando mbetet i katërti në Lindje dhe tani rrezikon të kapë Indianën me rezultatin 19-14.

Rezultatet e tjera të mbrëmjes në NBA:

MEMPHIS GRIZZLIES-SAN ANTONIO SPURS 106-98

NEË ORLEANS PELICANS-BROOKLYN NETS 112-85

SACRAMENTO KINGS-CHARLOTTE HORNETS 104-111

S.DH/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?