Nador Bakalli: Jemi kundër një zone zgjedhore, vota ime dhe e 1.7 mln shqiptarëve të diasporës e barabartë me ata që jetojnë në Shqipëri

9 Shkurt, 18:56| Përditesimi: 9 Shkurt, 19:03

  • Share

 

Diaspora kërkon të votojë në zgjedhjet e 2025. Nador Bakalli, themelues i lëvizjes “Diaspora për Shqipërinë e Lirë” në një intervistë për “Studio Live” me Arbër Hitajn në Report TV tha se janë 1.7 milionë shqiptarë bashkë me të që kërkojnë ta ushtrojnë këtë të drejtë. Ndërkaq u shpreh kundër propozimit për një zone zgjedhore.

“Në draftin tonë ne propozojmë që mënyra e votimit të jetë aty ku personi ka pasur regjistrimin e fundit në Shqipëri përpara se të largohej. Unë që i përkas qarkut të Tiranës vota ime të numërohet për qarkun e Tiranës. Dy gjëra të tjera unë dua të shtoj. Idea e një zone të veçantë për diasporën nga ne është kategorikisht e përjashtuar dhe madje e denoncuar sepse shkel atë që quhet parimi i barazisë së votës dhe që është parim kushtetues. Vota ime si Nador apo e 1.7 milion shqiptarëve që janë në diasporë nuk mund të limitohet në një numër të caktuar deputetësh duhet të ketë barazi midis votës time dhe votës së personit që ndodhet atje. Ne e kemi përjashtuar dhe denoncuar këtë”.


Lajmi kryesor:

‘Databaza pengesë?’, Nador Bakalli: Arsyetimi i Ramës absurd, votimi i diasporës me postë mënyra më e pranueshme! Kume: Jemi në kohë, por s'do politika


B.K//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë: