Musaka vere me perime plot shije nga zonja Albana

9 Maj, 12:13| Përditesimi: 9 Maj, 12:17

 • Share

Musaka me kungulleshka

Përbërësit:

 • 1 kg kungulleshka
 • 2 qepë
 • 2 speca
 • 300 gr mish i grirë
 • 2 karota
 • 2 domate
 • 1 gotë ajkë
 • 100 gr djathë kaçkavall
 • 1 gjethe dafine
 • 2 kokrra vezë
 • Vaj ulliri
 • Pak miell
 • Kripë, piper, kerri

Përgatitja:

Kungulleshkat pasi i kemi larë, u heqim cipën duke i gërryer me thikë, i presim në rrathë, i kriposim, i kalojmë në miell dhe i skuqim lehtë në yndyrë të nxehtë. Ndërkohë kaurdisim qepën e grirë imët, shtojmë specat, karotat në rende, mishin e grirë, kripën, piperin, kerrin dhe domatet e qëruara e të prera imët. I kaurdisim të gjithë përbërësit bashkë për pak minuta. Në një tavë të lyer me pak gjalpë radhisim kungulleshkat, hedhim gjysmën e kimës, e nivelojmë mirë, vendosim një shtresë tjetër me kungujt, përsëri kimë dhe kungulleshka. Rrahim vezët me ajkën dhe e shtojmë mbi musakanë duke e spërkatur në fund të gjithë sipërfaqen me pak gjalpë dhe djathë të grirë kaçkavall. E vendosim të piqet në furre të parangrohur në temperaturë mesatare për rreth 30 minuta.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?