Mjeshtri i peisazhit, Pashk Përvarthi çon në Lezhë 28 piktorë, bukuritë e natyrës i hedhin në tejalo

13 Prill, 15:01| Përditesimi: 13 Prill, 15:19

  • Share

Bukurite natyrore të rajonit të Lezhës u hodhen në telajo përmes penelit të 28 piktoreve më të mire nga trevat shqiptare.Ata qëndruan në këtë zonë për 5 dite me radhe, dhe punimet e tyre u prezantuan përmes një aktiviteti të veçantë të organizuar në Shëngjin, ku u ekspozuan të gjitha punimet e tyre.

Kjo nisem e cila vjen për të dytin vit radhazi u ndërmor nga piktori lezhjan Pashk Përvathi, sipas të cilit Lezha mbetet një frymëzim per artistet e artit figurativ dhe piktura është mënyra më e mire për të prezantuar këtë zone me resurse te jashtëzakonshme.

“Natyra e bukur dhe stina e pranverës u bashkuan në një. Piktorët janë befasuar tek porti i Shëngjinit. Janë realizuar 60 piktura që ekspozohen këtu”, tha piktori Pashk Përvathi.

Lezha të jep mundesi për të shprehur në maksimum talentin në artin figurativ thonë piktoret, të cilët u bënë pjesë e kësaj kolonie. Ne këtë ekspozite u prezantuan 60 piktura të artisteve shqiptar, ku pjesa më e madhe të cilave ishin peisazhe të zonave më të bukura të Lezhës.

R.D//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?