Mjeku Besnik Jakaj kundër ligjit për surrogacinë: Qëllimi është prindi 1 dhe prindi 2, ka një lëvizje botërore kundër familjes

14 Maj, 22:20| Përditesimi: 14 Maj, 22:51

  • Share

 

Mjeku Besnik Jakaj i ftuar në “Repolitix” në Report Tv deklaroi se është kundër projektligjit për surrogacinë, ndërsa dha disa arsye.

“Shqetësimi është shumë dimensional. S’mund ta kthejmë Shqipërinë në fermë surrogacie, sepse këtu nuk bëhet fjalë për lekë por për shkombëtarizim. Sepse plaga më e madhe e popullsisë është shpopullimi”, tha ai.

“Djalli fshihet në detaje. Duhet parë qëllimi i këtij ligji. Qëllimi i këtij ligji është prindi 1 dhe prindi 2. Sepse ka një lëvizje botërore kundër familjes. Çështja është qëllimi djallëzor i ligjit. Ne nuk po diskutojmë realizohet kjo apo jo shkencërisht”, shtoi Jakaj.


Lajmi kryesor:

Gazetari Tanini: Një nënë surrogate merr deri në 5 mijë euro, kryhet prej 10 vitesh në Tiranë! Mjeku Cami: Ligji i vonuar, por i domosdoshëm


B.K//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?