Foto ilustruese

Migrena, mënyrat se si ta parandaloni

1 Qershor, 12:48| Përditesimi: 1 Qershor, 12:54

  • Share

Migrena është një çrregullim neurologjik që prek miliona njerëz në mbarë botën, duke shkaktuar dhimbje të forta koke dhe shqetësime të përditshme. Megjithatë, ekzistojnë disa mënyra të efektshme për të parandaluar migrenën para se të fillojë.

Ushqimi dhe Pijet
Disa ushqime dhe pije mund të shkaktojnë migrenë. Ndër shkaktarët më të zakonshëm janë çokollata, djathrat e stazhionuar, alkooli (veçanërisht vera e kuqe) dhe pijet me kafeinë. Mbajtja e një regjimi ushqimor mund të ndihmojë në identifikimin e këtyre shkaktarëve dhe në shmangien e tyre.

Stresi
Stresi është një nga shkaktarët kryesorë të migrenës. Teknikat e menaxhimit të stresit si meditimi, joga, dhe ushtrimet e rregullta fizike mund të ndihmojnë në uljen e stresit dhe në parandalimin e migrenës.

Gjumi
Një gjumë i rregullt dhe cilësor është thelbësor për parandalimin e migrenës. Sigurohuni që të flini dhe të zgjoheni në të njëjtën orë çdo ditë, edhe gjatë fundjavave. Shmangni përdorimin e pajisjeve elektronike para gjumit.

Ushqyerja
Ushqyerja e rregullt dhe e balancuar është e rëndësishme për parandalimin e migrenës. Konsumoni të gjitha vaktet dhe hani ushqime të pasura me magnez si spinaqi, farat e kungullit dhe arrat, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e migrenës.

Mjekimet Parandaluese
Nëse vuani nga migrena kronike, fillimisht konsulohuni me një specialist për të marrë mjekim për lehtësimin e dhimbjeve.

Hidratohuni
Dehidratimi është një shkaktar i zakonshëm i migrenës. Sigurohuni që të pini mjaftueshëm ujë gjatë gjithë ditës për të mbajtur trupin tuaj të hidratuar.

Aktiviteti Fizik
Ushtrimet e rregullta fizike mund të ndihmojnë në parandalimin e migrenës duke reduktuar stresin dhe duke përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Rekomandohet që të kryeni të paktën 30 minuta aktivitet fizik të moderuar, si ecja ose çiklizmi.

Xh.K/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?