Ksamil, Sarandë

Mediat franceze: Shqipëria, perla e fshehur e Ballkanit! Nga plazhet e kristalta te natyra në veri, peizazhe që të lënë pa frymë

21 Shkurt, 13:05| Përditesimi: 21 Shkurt, 13:25

  • Share

Plazhet turistike, sitet historike e kulturore shqiptare kanë tërhequr vëmendjen e mediave franceze, të cilat i kanë kushtuar artikuj bukurive të vendit tonë, ndërsa u bënë thirrje francezeve që të vizitojnë Shqipërinë si një vend që duhet eksploruar me patjetër.

Mediat franceze “News Day Fr” dhe “A Vous Poitiers” shkruajnë për plazhet e kristalta të jugut të Shqipërisë, qytetet historike si Berati e Gjirokastra, pa lënë mënjanë bukuritë dhe natyrën që të ofron veriu. Ato e përshkruajnë Shqipërinë si një vend ku mund të kalohet një eksperiencë e paharrueshme, me aventura, zbulime, e shijimin e traditave lokale.

Ndërkohë, kryeministri Edi Rama thotë se vetëm në muajin janar rreth 3000 turistë francezë e kanë vizituar Shqipërinë.

“Natyra dhe plazhet shqiptare premtojnë të jenë pushimet e paharrueshme të francezëve për vitin 2024. Nën fokusin e promovimit të mediave franceze të udhëtimeve ku së fundi “News Day Fr” dhe “A Vous Poitiers” e përshkruajnë Shqipërinë si një përvojë e pasur me zbulime për të gjithë të apasionuarit pas natyrës, traditave lokale dhe turizmit të aventurës, pa lënë mënjanë bukuritë e bregdeti.

Rreth 3000 turistë francezë e kanë vizituar Shqipërinë gjatë janarit të këtij viti, një shifër premtuese për një treg në rritje nga vendet e Evropës perëndimore”, shkruan Rama.

Shkrimi i plotë i medias franceze “A Vous Poitiers

Shqipëria, kjo perlë e fshehur e Ballkanit, përfaqëson një destinacion gjithnjë e më popullor për të apasionuarit pas udhëtimeve që kërkojnë autenticitet dhe peizazhe që të lënë pa frymë, shkruan në një artikull revista franceze e udhëtimeve “A Vous Poitiers”.

TIRANA, NJË KRYEQYTET ME ENERGJI

Në udhëtimin tuaj në Shqipëri, filloni duke eksploruar Tiranën, zemrën e vendit. Ky qytet dinamik ofron një ndërthurje magjepsëse të historisë, kulturës dhe modernitetit. Qendra e qytetit është shtëpia e vendeve ikonike si Sheshi Skënderbej, ku qëndron statuja e heroit kombëtar dhe Muzeu Historik Kombëtar.

Rizhvillimi urban i Tiranës i ka sjellë ngjyra fasadave të ndërtesave dhe artit të rrugës që i shtojnë vitalitet qytetit. Teleferiku i Dajti Ekspress ofron akses në malin e Dajtit, duke ofruar pamje panoramike të Tiranës. Jeta e natës e Tiranës nuk duhet humbur me klubet e shumta, baret dhe eventet kulturore që shpalosin shpirtin e rinisë shqiptare.

BERATI, QYTETI I NJËMIJË DRITARËVE

Berati njihet si “qyteti i një mijë dritareve” dhe është përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Ky qytet historik është i famshëm për arkitekturën e tij unike dhe shtëpitë osmane që rreshtohen në shpatin e kodrës, duke ofruar një peizazh piktoresk të qytetit. Vizitoni Kalanë e Beratit, e cila dominon qytetin dhe është ende shtëpia e një komuniteti banorësh, si dhe kishat e shumta bizantine dhe xhamitë osmane.

Në rrugët me kalldrëm do të zbuloni punishte artizanale, muze dhe kafene. Një vizitë në Muzeun Onufri ofron një pasqyrë të artit fetar ortodoks me vepra të jashtëzakonshme. Rreth Beratit, Lugina e Osumit fsheh kanionin spektakolar të formuar nga lumi Osum, një vend ideal për aktivitete aventureske si rafting.

GJIROKASTRA, QYTETI I GURTË

Atmosfera e Gjirokastrës, e renditur si një trashëgimi botërore e UNESCO-s, është e zhytur në histori. Ky ka një kështjellë imponuese që shikon nga rrugët me kalldrëm midis shtëpive të lashta prej guri. Shtëpia Skënduli është një shembull i përsosur i një rezidence tradicionale osmane, e cila ofron një pasqyrë magjepsëse të të kaluarës dhe stilin e jetesës së fisnikëve të kohës.

Përtej kështjellës, qyteti organizon festivalin folklorik kombëtar, një ngjarje e paharrueshme për zbulimin e muzikës, valleve dhe kostumeve tradicionale shqiptare. Gjirokastra është edhe vendlindja e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare. Qyteti është ideal për udhëtarët që kërkojnë të përjetojnë traditat kulturore me rrënjë të thella të Shqipërisë.

RIVIERA SHQIPTARE DHE PLAZHET E SAJ

Riviera Shqiptare shpesh krahasohet me fqinjin e saj grek për plazhet e mrekullueshme dhe ujin e pastër kristal, por me avantazhin e të qenit më pak e mbushur me njerëz. Ksamili, me ishujt e tij të vegjël, ofron disa nga plazhet më tërheqëse për t’u çlodhur në rrezet e diellit mesdhetar. Për ata që kërkojnë atmosfera alternative, plazhi i Dhërmiut tërheq të rinjtë dhe adhuruesit e festave.

Plazhet e Rivierës Shqiptare, si Himara dhe Saranda mahnitin me bukurinë e tyre natyrore dhe ujërat e kthjellëta. Eksplorimi i këtyre fshatrave bregdetare ju lejon gjithashtu të shijoni ushqime të shijshme deti në restorantet lokale. Rajoni është gjithashtu i famshëm për ullishtat dhe pemët e limonit, duke ofruar një mjedis magjepsës. Ju mund të kombinoni relaksin dhe zbulimet historike duke vizituar parkun arkeologjik të Butrintit.

SHQIPERIA VERIORE DHE THESARET E SAJ NATYRORE

Për adhuruesit e natyrës së egër dhe peizasheve që të lënë pa frymë, një udhëtim në Shqipëri nuk do të ishte i plotë pa zbuluar veriun e vendit. Alpet Shqiptare ofrojnë peizazhet më të bukura me malet e larta, liqenet akullnajore dhe luginat e thella. Rruga nga Valbona në Theth përmes një shtegu malor është një eksperiencë e paharrueshme për alpinistët.

Vizitat në parqet kombëtare, si Thethi apo Valbona, ju lejojnë të vëzhgoni faunën dhe florën e larmishme dhe të zhyteni në jetën e përditshme baritore të shqiptarëve malësorë. Aventurierët mund të provojnë aktivitete të ndryshme si trekking apo rafting në lumin Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë.

BUTRINTI, NJË UDHËTIM NË KOHË

Butrinti është një vend i jashtëzakonshëm arkeologjik që dëshmon për disa mijëvjeçarë të historisë njerëzore. Duke zënë një pozicion strategjik pranë kufirit grek, Butrinti u ofron vizitorëve mundësinë për të udhëtuar në kohë, nga epoka helenistike dhe romake në epokën bizantine dhe veneciane. Teatri antik, pagëzimorja dhe mozaikët janë ndër mbetjet që u bëjnë përshtypje vizitorëve. Një shëtitje në pyllin e qetë që rrethon rrënojat ju lejon të bëni një pushim në kohë dhe të vlerësoni qetësinë e këtij qyteti antik.

I konsideruar si një “mikrokozmos i historisë mesdhetare”, Butrinti është një vend që duhet eksploruar nga çdo adhurues i historisë dhe arkeologjisë gjatë udhëtimit në Shqipëri. Shqipëria, me thesaret e saj të fshehura dhe peizazhet e larmishme, është një destinacion magjepsës për udhëtarët që kërkojnë autenticitet dhe aventura.

Nga qytetet historike dhe plazhet idilike deri te malet madhështore dhe vendet antike, çdo hap i itinerarit është një ftesë për të eksploruar dhe për të shijuar kulturën vendase. Një udhëtim në Shqipëri është garancia e kujtimeve të qëndrueshme dhe përvojave unike në udhëkryqin e Ballkanit.

Ora 13:20
Media franceze artikull Shqipërisë: Plazhet si të Karaibeve, ja çfarë duhet të vizitoni

Mediat franceze “News Day Fr” i ka kushtuar një artikull turizmit në Shqipëri. Media franceze ka renditur disa vende që mund të vizitohen në vendin tonë, ndërsa fton turistët të eksplorojnë bukuritë, historinë dhe natyrën e vendit tonë. Madje, media franceze krahason plazhet bregdetit shqiptar me ato të Karaibeve.

Shkrimi i medias franceze “News Day Fr

Jeni duke kërkuar për një destinacion pak të njohur për pushimet tuaja? Shqipëria është një destinacion i shkëlqyer. Shqipëria premton se së shpejti do të bëhet një destinacion thelbësor veror. Përveç plazheve të Me 363 km vijë bregdetare, Shqipëria ka shumë plazhe të mrekullueshme me rërë, gjire dhe dete të veçuar shpesh të krahasuara me ato të Karaibeve. Vendi ofron edhe peizazhe piktoreske dhe qytete të shumta, njëri më turistik se tjetri. Ja një listë me qytetet më të mira në Shqipëri.

Apolonia: një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë

Është një nga qytetet më të vjetra në Shqipëri, ku mund të eksploroni një vend të madh rrënojash greke. Vizitorët do të kenë mundësinë të vëzhgojnë parkun arkeologjik të Apolonisë, një teatër, monumente dhe rrënoja të ndryshme antike. Ata gjithashtu do të gjejnë në vend një kishë madhështore mesjetare, kushtuar Sainte-Marie.

Vlorë: afër Italisë

I vendosur vetëm 72 km nga bregdeti italian, në jug të Tiranës, qyteti i Vlorës është gjithashtu një nga qytetet më historike në Shqipëri. Pranë qytetit është plazhi i Jalës, një plazh i bukur i izoluar dhe i qetë.

Dhërmi: ndalesa thelbësore në një udhëtim në Shqipëri

I vendosur në gjysmë të rrugës midis Vlorës dhe Sarandës në bregdetin e Jonit, fshati Dhërmi është një ndalesë thelbësore për çdo qëndrim në rivierën shqiptare. Është i njohur për peizazhet e tij me një det blu dhe malet Ceraunian në sfond. Ky fshat është një nga vendet turistike më të vizituara në të gjithë bregdetin shqiptar. Jo shumë larg plazhit të Dhërmiut, mund të vizitoni Shpellën e Piratëve, e aksesueshme me varkë ose traget.

Borshi: ideal për të notuar në Rivierën Shqiptare

Ky fshat në Rivierën Shqiptare është vendi ideal për një not freskues në ujë të pastër duke vëzhguar një peizazh të mrekullueshëm malor. Ka rreth 1000 banorë dhe është pjesë e bashkisë së Himarës. Borshi është më i njohur për plazhin e tij më të gjatë në rajon dhe për burimet e tij që zbresin nga mali, duke ofruar një panoramë të bukur nga kalaja që dominon fshatin.

Saranda: një nga qytetet turistike më të rëndësishme në Shqipëri

Saranda ndodhet në jugperëndim të Shqipërisë, në detin Jon. Është një nga qytetet turistike më të rëndësishme në bregdetin Jon dhe është afër Parkut Kombëtar të Butrintit të listuar në UNESCO. Vizitorët mund të eksplorojnë plazhin e Ksamilit ku ka ishuj të vegjël të mbuluar me bimësi mesdhetare. Nga Saranda mund të bëni një ekskursion në rrënojat e Butrintit. Qyteti është gjithashtu vetëm 9 km nga ishulli grek i Korfuzit.

SI.E./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?