Mbretëria e Bashkuar nis testimin e vaksinës së parë kundër kancerit të lëkurës

26 Prill, 08:39| Përditesimi: 26 Prill, 08:45

  • Share

Mbretëria e Bashkuar ka nisur testimin e vaksinës së parë kundër kancerit të lëkurës. Bëhet fjalë për vaksinën ‘mRNA’, kundër formës më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës, melanomës.

Steve Young, 52 vjeç, nga Stevenage, Herts, është një nga pacientët e parë që provoi vaksinën.

Vaksina është krijuar për të ndihmuar sistemin imunitar të njohë dhe të vrasë çdo qelizë kanceroze të mbetur. Pas testimit të vaksinës, pritet që të kanceri mos të kthehet më.

Ilaçi, mRNA-4157 (V940), përdor të njëjtën teknologji si vaksinat aktuale të Covid dhe po testohet në provat e fazës së tretë të fazës së fundit.

Mjekët e Kolegjit Universitar të Londrës (UCLH) po e japin atë së bashku me një ilaç tjetër, pembrolizumab ose Keytruda, që gjithashtu ndihmon sistemin imunitar të vrasë qelizat e kancerit.

SI.E./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?