Provimi i Maturës Shtetërore

Matura 2024, publikohen rezultatet e provimit të Gjuhës së Huaj, 952 maturantë kanë marrë notën 4, vetëm 119 me 10 absolute

14 Qershor, 16:07| Përditesimi: 14 Qershor, 16:16

  • Share

Rezultatet e provimit të Maturës Shtetërore për provimin e Gjuhës së Huaj, tashmë janë bërë publike.

Provimi i Gjuhës së Huaj, është i pari me të cilën maturantët u testuan, para 11 ditësh më 3 qershor në të gjithë gjimnazet e vendit.

Provimin e gjuhës së huaj e kanë kryer në total 26616 maturantë. 952 maturantë kanë marrë notën 4.00, duke mbetur, ndërsa 119 maturantë kanë arritur të marrin notën maksimale 10.00, duke rezultuar ekselentë.

Kalueshmëria për këtë provim është 96.42% ndërsa nota mesatare është 7.28.

Brenda disa orësh do publikohet edhe nota mesatare sipas 12 qarqeve të vendit si edhe statistika te metejshme për rezultatet e këtij provimi.

Ditën e hënë, maturantët u testuan në Gjuhën Shqipe dhe më tej pritet të testohen në Matematikë dhe në lëndën me zgjedhje.

Matura Shtetërore 2024 Rezultatet e provimit Gjuhë e Huaj

 

G.K/ReportTv.al
Komento

Komente

  • Iris: 15/06/2024 00:25

    Ne kohen tone kishim vetem hartimin,gjuhe-letersine dhe matematiken.Te marresh 4 ne matematike dhe e kuptoj se eshte e veshtire dhe kam pare nxenes te 10-es qe te behen /meit/para e pas atij provimi,por te marresh 4 ne gjuhe te huaj,apo gjuhe-letersi me duket absurde! Tani, ka qe ja shkrepin (jane te shkelqyer) ne lendet ekzakte dhe jane bernut ne lendet e lehta si gjuha vendase dhe e huaj,historia,letersia,apo gjeografia,s.d.q,nuk jane dhe aq te veshtira sa te mos katranosesh nje 5 ose 6-te,sa per te kaluar!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë: