Masakra e 2 prillit '91, Beqiri: Azem Hajdari ishte agjent i sigurimit të shtetit

2 Prill, 22:15| Përditesimi: 2 Prill, 22:36

  • Share

Avokati Idajet Beqiri në emisionin ‘Repolitix’ në Report Tv duke folur për masakrën e 2 prillit 1991, ku u vranë 4 protestues dhe rolin e Azem Hajdarit. Sipas Beqirit, Hajdari ka qenë ishte agjent i sigurimit të shtetit.

‘Çfarë ishte skenari rumun dhe bullgar. Ramiz Alia i kishte të qarta të dya dhe për të shpëtuar kokën e vet donte skenarin bullgar. Dhe skenari bullgar i mëshoi deir në fund. Skenari bullgar ishte do djegim komuniteti qendror do themi u ulërijmë e bëjmë dhe ndërtojmë demokracinë. Ndërsa skenari rumun ishte të bëjmë revolucion siç bëmë.

Në një situatë të tillë 2 prilli ishte pjellë e atyre që donin me çdo kush që Shqipëria të mos ecte në normalitet por sa më shpejt ta merrnin forca që udhëhiqte Azem Hajdari dhe Sali Berisha. Azem Hajdari nuk erdhi rastësisht aty. Ishte agjent i sigurimit të shteti kishte dosje. I bënte mbrojtje Ramiz Alia se e dinte se kush ishte.’- tha Beqiri.


Lajmi kryesor:

Masakra e 2 prillit/ ‘Repolitix’ sjell dokumente ekskluzive: Gramoz Ruçi i raportonte Ramiz Alisë për 4 protestuesit e vrarë në 1991


M.Q./ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?