Lufta në Ukrainë

Lufta në Ukrainë/ Sulm ajror në shumë rajone, shpërthime edhe në Kiev

12 Qershor, 09:16| Përditesimi: 12 Qershor, 16:00

  • Share

Forcat ruse kanë nisur një sulm ajror në Kiev. Në kryeqytetin ukrainas dhe në zonën përreth u dëgjuan disa shpërthime dhe sistemet e mbrojtjes ajrore hynë në funksion. Alarmi ra në të gjithë vendin pak pas mesnate.

Administrata ushtarake rajonale e Kievit thotë se të gjitha objektivat e armikut janë shkatërruar dhe asnjë dëm nuk është raportuar në kryeqytet, pas sulmeve ruse në pjesë të ndryshme të Ukrainës.

"Sulmi u kombinua duke përdorur lloje të ndryshme armësh: armiku lëshoi ​​raketa Kh-101 dhe Kh-555 nga bombarduesit strategjikë Tu-95Ms, dronët dhe raketat balistike", shpjegojnë autoritetet e Kievit.

Paralajmërimi për sulm ajror mbi kryeqytetin ukrainas zgjati pothuajse dy orë.

Nëpërmjet një njoftimi në Telegram Forcat Ajrore të Ukrainës, thanë mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi një raketë hipersonike ruse Kh-47M2 Kinzhal, dhjetëra dronë dhe 4 raketa.

Ora 15:57
Holanda: F-16-të e parë do të dërgohen në Ukrainë këtë verë

Holanda do të dorëzojë F-16-ët e parë në Ukrainë këtë verë, menjëherë pasi Danimarka dërgoi avionët luftarakë: tha ministri holandez i Mbrojtjes, Kaisa Ollongren , në një intervistë për European Pravda.

Pas dërgesave të para këtë verë, nënvizoi ministri, furnizimi i këtyre avionëve luftarakë do të jetë "një fluks i vazhdueshëm", "duke rritur numrin e tyre dhe duke forcuar Forcat Ajrore të Ukrainës".

"Nuk mund të jem specifik, por kjo është arsyeja pse them këtë verë. Kjo është rruga që po ecim. Danimarka do të jetë vendi i parë që do të sigurojë avionët. Dhe ne do të ndjekim Danimarkën, por është një përpjekje e përbashkët" theksoi ai.

Ora 15:46
G7, në draftin e deklaratës përfundimtare të samitit, apeli: Pekini ndalon së mbështeturi Rusinë

Udhëheqësit e G7 do t'i bëjnë thirrje Kinës që të mos lejojë dhe mbështesë luftën e Rusisë kundër Ukrainës: kjo është ajo që përmban, në një draft të deklaratës përfundimtare të samitit që fillon nesër në Pulia.

G7, raporton Bloomberg, akuzojnë Pekinin për furnizimin e Rusisë me teknologji dhe materiale ushtarake -disa janë dërguar si armë, e të tjerët nevojiten për t’i ndërtuar ato - duke ndihmuar përpjekjet e Moskës për të anashkaluar njërën pas tjetrës valën e kufizimeve tregtare të G7 për shumë prej këtyre produkteve.

Ora 15:06
Stoltenberg: Marrëveshja me Orban tregon unitetin e NATO-s

Të 32 vendet e Aleancës Atlantike “kanë treguar gjithmonë se është e mundur të gjendet një rrugë e përbashkët për të ecur përpara së bashku”. Kështu u shpreh Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në Budapest, kur njoftoi marrëveshjen e arritur me Orban për angazhimin në Ukrainë.

 Muajin e ardhshëm, një "rol udhëheqës" për Aleancën në të gjitha operacionet në mbështetje të Kievit do të vendoset në samitin e NATO-s në Shtetet e Bashkuara.

"Nuk është detyrim i NATO-s të marrë pjesë me fonde apo mjete. Roli i NATO-s do të bëhet ai i liderit në Ukrainë, por nëse Hungaria nuk dëshiron të marrë pjesë, ne nuk do ta detyrojmë atë.Natyrisht, ai merr përsipër të mos e bllokojë vendimin me veton e tij.

Situata është shumë e vështirë - tha Viktor Orban - dhe nuk është e lehtë në këtë situatë të gjesh përgjigjet e duhura, kur vendimet duhet të merren urgjentisht. Në samitin e NATO-s do të jemi në gjendje të shprehim pozicionin hungarez: pjesëmarrja në një angazhim për Ukrainën mund të jetë vetëm vullnetare, edhe në kohët e ardhshme të vështira që po vijnë”.

Ora 13:38
Tridhjetë shtete do të mbështesin rindërtimin kulturor të Ukrainës

Gjatë Konferencës Ndërkombëtare për Rindërtimin e Ukrainës në Berlin, u diskutua edhe për planin e veprimit për rindërtimin kulturor të vendit nga UNESCO.

Tridhjetë shtete janë zotuar të mbështesin përpjekjet e UNESCO-s për një plan veprimi afatmesëm dhe afatgjatë. Angazhimi ka të bëjë me shtetet nga Amerika e Veriut, Azia dhe Evropa që do të rrisin mbështetjen e tyre për artistët dhe profesionistët e kulturës në Ukrainë, për mbrojtjen dhe restaurimin e vendeve dhe për ringjalljen e jetës kulturore.

"Nuk mund të ketë shërim të plagëve të luftës pa kulturë. Nuk mund të ketë rritje dhe prosperitet të qëndrueshëm pa kulturë. Ky është qëllimi i aksionit të UNESCO-s në Ukrainë që nga shkurti i vitit 2022. Dhe kjo është arsyeja pse angazhimi i bërë nga vendet tona anëtare do të të jetë një moment historik”, tha zëvendësdrejtori i përgjithshëm për kulturën e UNESCO-s Ernesto Ottone.

Në vend, numri i objekteve kulturore për të cilat UNESCO ka mundur të verifikojë se ka 400 objekte të dëmtuara. Ndër to, 191 objekte historike dhe artistike, 137 objekte fetare, 31 muze, 25 monumente, 15 biblioteka dhe 1 arkiv. Edhe pse projektet e para të konsolidimit dhe restaurimit janë kryer muajt e fundit, veçanërisht në Kiev dhe Odessa, nevojat financiare janë të mëdha për kryerjen e kësaj pune: një vlerësim i përditësuar i UNESCO-s vlerëson koston mesatarisht në 680 milionë dollarë në vit deri në vitin 2033. .

Krahas dëmeve materiale, një pjesë e konsiderueshme e aktiviteteve kulturore dhe artistike u ndërprenë, shumë artistë nuk mundën të krijonin dhe shumë profesionistë të tjerë nuk mundën të punonin, gjë që çoi në një rënie të mprehtë të jetesës.

Ndër vendet që janë angazhuar për të mbështetur ndërhyrjet e UNESCO-s: Italia, Austria, Belgjika, Kanadaja, Finlanda, Franca, Gjeorgjia, Gjermania, Greqia, Islanda, Irlanda, Japonia, Holanda, Norvegjia, Polonia, Rumania, Sllovakia, Spanja, Suedia, Zvicra, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Ora 10:56
Orban: Ne nuk do të bllokojmë vendimet e NATO-s për Ukrainën

Foto: Viktor Orban

"Budapesti nuk dëshiron të bllokojë vendimet në NATO që janë të ndryshme nga tonat. Çdo operacion i jashtëm ushtarak mund të jetë vetëm vullnetar dhe Hungaria ka siguruar garancinë e nevojshme edhe në dritën e zgjedhjeve evropiane.

 Zgjedhja ishte lufta ose paqja dhe elektorati konfirmoi zgjedhjen e qeverisë për të mos marrë pjesë në asnjë operacion lufte”.

Kështu tha kryeministri hungarez Viktor Orban pas takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ora 09:30
New York Times: Uashingtoni do të dërgojë një sistem të ri Patriot në Kiev

Foto: Volodymyr Zelensky

Presidenti amerikan Joe Biden ka miratuar dërgimin e një sistemi tjetër raketor Patriot në Ukrainë. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë të lartë të administratës dhe ushtrisë, citon New York Times.

Vendimi i Biden erdhi javën e kaluar pas një sërë takimesh të nivelit të lartë dhe një debati të brendshëm se si t'i përgjigjet kërkesave urgjente të Ukrainës për një mbrojtje të forcuar kundërajrore.

Sistemi i ri Patriot - i dyti që Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë në shtetin ukrainas - do të vijë nga Polonia. Sistemi mund të vendoset në vijën e parë të Ukrainës në ditët në vijim, thanë zyrtarët amerikanë.

Xh.K/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë: