Kulaç me djathë nga zonja Albana

31 Maj, 12:21| Përditesimi: 31 Maj, 12:23

 • Share

Kulaç me djathë

Përbërësit:

 • 3 gota miell
 • 1 gotë qumësht
 • 1 lç sheqer
 • 1 lç maja e thatë
 • 1 e ½ lç kripë
 • 3 lgj vaj
 • 1 vezë
 • 200 gr djathë miks
 • 1 e verdhë veze për lyerjen e kulaçit

Përgatitja:

Sheqerin bashkë më majanë e thatë, kripën, 1 lugë miell dhe pak qumësht e lemë të aktivizohet. Miellin e vendosim në një tas qelqi, shtojmë qumështin së bashku me vezën, vajin dhe majanë e aktivizuar. E punojmë mirë brumin e kulaçit dhe e lemë për disa minuta të vijë. Pasi brumi ka qëndruar e punojmë përsëri dhe e hapim me duar duke vendosur në qendër djathë të bardhë dhe kaçkavall. E mbledhim brumin si bohçe dhe e punojmë përsëri mirë duke krijuar një kulaç rrumbullak të mbushur. Lyejmë një tavë më yndyrë, vendosim kulaçin dhe sipërfaqen e lyejmë me një të verdhë veze. E vendosim të piqet në furrë të nxehtë në 200 gradë Celsius.

MC/ReportTv.al
Komento
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?