Mbledhja e ERE

Kriza energjetike, Tabaku në mbledhjen e ERE: Të hiqet fasha 800 KW! Qeveria ju propozon, por nuk mund të vendosë çmime

27 Tetor 2022, 11:39| Përditesimi: 27 Tetor 2022, 15:48

 • Share

Kërkesa e deputetes demokrate Jorida Tabaku për të hequr fashën 800 kwh për energjinë elektrike është hedhur poshtë në mbledhjen e Entit Rregullator të Energjisë.

Tabaku u shpreh se duhet mbrojtur interesi i qytetarëve dhe të hiqet fasha për 100 mijë familje shqiptare që sipas saj do t’i rritet çmimi i energjisë me 5 herë më shumë. Ndonëse ERE e rrëzoi kërkesën, përdori si argument faktin që çmimet e energjisë kanë rënë në bursë.

Më herët, ishte parashikuar që nga 1 tetori të aplikohej fasha 800 kwh dhe nëse familjet konsumonin më tepër në muaj, çdo kilovat më shumë do të llogaritej me çmim tregu.  Elemente pozitivë ndikuan në skemën e parashikuar nga qeveria për përballimin e krizës gjë ndikoi në shtyrjen e taksimit të fashës 800 kilovat. Kryeministri Edi Rama u shpreh se kishte tendencë kursimi nga qytetarët dhe pati përmirësim të nivelit në Fierzë prej reshjeve të shiut.

Ndërkohë nuk dihet ende nëse nga 1 nëntori do të aplikohet fasha 800 kwh.

Komento

Komente

 • Boti: 28/10/2022 11:44

  Rropte eres ,qeverise dhe ju sufllaqexhinjte

  Përgjigju
 • Tim.: 27/10/2022 16:42

  Ik o tabake se po ben shume zhurme per asgje ti qe hsrxhon me shume se 800 kwh e mbulon me rrogen qe merr

  Përgjigju
 • gani: 27/10/2022 13:39

  Ik o tabak e ha naj pjate me groshe e te lirohesh se po plas

  Përgjigju
 • genci: 27/10/2022 13:38

  PO kjo po ndodh ne te gjithe boten moj zonja tabak qe ben si e zgjuar e sikur flet bukur

  Përgjigju
 • Geri: 27/10/2022 13:22

  Sa te kemi Ramen ne krye te vendit cdo situate do ta kalojme

  Përgjigju
 • klodi: 27/10/2022 13:19

  po mi zonjw si te duash ti naj kafe turke do se si shume po fliske flet dhe pa piken e lidhjes

  Përgjigju
 • Isi: 27/10/2022 13:15

  Do te gjendet nje zgjidhje me patjeter per energjin elekrike

  Përgjigju
 • Populli: 27/10/2022 11:58

  Te ky vend nese ngrihen njehere cmimet nuk ka shans te ulen serish , njerezit nuk ngrihen te kerkojne te drejtat e tyre ( ata qe kane ngelur ) kurse shteti dihet bandite me lishence kane 30 vjet qe vjedhin

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?